Pasaulyje

2017.11.22 11:40

Briuselis žada tęsti spaudimą dėl Astravo AE

BNS 2017.11.22 11:40

Artėjant Europos Sąjungos (ES) Rytų partnerystės viršūnių susitikimui, Briuselio pareigūnai džiaugiasi gerėjančiais santykiais su Baltarusija, bet kartu žada Lietuvai, kad reikalaus Minsko užtikrinti Astravo atominės elektrinės saugumą.

Europos Komisijos pareigūnas pirmadienio popietę žurnalistams sakė, kad per pastaruosius dvejus metus santykiai su Minsku pagerėjo, o tai liudija sankcijų panaikinimas mainais į politinių kalinių paleidimą.

Pagal Briuselio taisykles, Europos Komisijos pareigūnas kalbėjo su sąlyga, kad pavardė nebūtų atskleidžiama, nes jis nėra įgaliotas kalbėti su žiniasklaida.

Europos Komisijos ir Europos Vadovų Tarybos vadovai šiemet pakvietė Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką į viršūnių susitikimą, bet prezidentas nusprendė deleguoti užsienio reikalų ministrą. Briuselis ir Minskas taip pat atnaujino reguliarias konsultacijas.

Anot diplomatų, per konsultacijas Lietuvos ir Lenkijos pareigūnai A. Lukašenkos kvietimą vertino kritiškai. Dėl Astravo atominės elektrinės saugumo ir bendrų karinių pratybų su Rusija prezidentė Dalia Grybauskaitė nepritaria gilesnio dialogo su Baltarusija atnaujinimui.

Europos Komisijos pareigūnas, žurnalistams pristatydamas penktadienį vyksiantį viršūnių susitikimą, patikino, kad ES pareigūnai ir toliau ragins Baltarusiją laikytis aukščiausių saugumo standartų.

„Daugybe progų keliame atominės elektrinės saugumo klausimą, įskaitant reguliariuose koordinacinės grupės susitikimuose. Europos Komisijos energetikos generalinio direktorato ekspertai palaiko glaudžius ryšius tiek su Baltarusijos, tiek su Lietuvos ekspertais, suprantant, kad elektrinė statoma 20 kilometrų nuo Lietuvos“, – sakė pareigūnas.

„Mes rodome ir rodysime visišką solidarumą su Lietuva ir kitomis kaimyninėmis šalimis, kurios yra susirūpinusios dėl šios atominės elektrinės saugumo“, – teigė jis.

Lietuvos vyriausybė teigia, kad atominė elektrinė 40 kilometrų nuo Vilniaus statoma nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos standartų. Minskas šiuos priekaištus atmeta.

Siekdama apsunkinti projektą, Lietuva žada blokuoti elektros patekimą į šalies rinką. Lietuvos vyriausybė prieš dvejus metus taip pat kreipėsi į Briuselį, ragindama ES lygiu pradėti diskusijas dėl elektros boikoto iš nesaugių elektrinių, bet nesulaukė nei Europos Komisijos, nei kitų ES šalių paramos.