Naujienų srautas

Pasaulyje2017.11.20 17:50

Vokietijos prezidentas ragina partijas apsigalvoti

BNS 2017.11.20 17:50

Praėjus kelioms valandoms nuo derybų dėl koalicijos žlugimo, Vokietijos prezidentas paragino savo šalies partijas persvarstyti savo požiūrius, kad būtų suformuota naujoji vyriausybė.

Kanclerės Angelos Merkel konservatyviojo bloko derybos dėl koalicijos su verslą remiančiais laisvaisiais demokratais ir tradiciškai kairėn linkusiais žaliaisiais žlugo sekmadienį vėlai vakare.

Be to, pirmadienį centro kairieji socialdemokratai, buvusios A. Merkel vyriausybės partneriai, pareiškė nekeisią savo atsisakymo dalyvauti naujoje A. Merkel administracijoje.

Jeigu ir toliau bus laikomasi tokių pozicijų, vienintelis variantas bus mažumos vyriausybė arba nauji rinkimai.

Prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris, kuriam tektų spręsti dėl tų variantų, ketina šią savaitę susitikti su įvairių partijų aktyvu ir raginti juos persigalvoti.

„Būtų didžiulis nesusipratimas šalies viduje ir už jos ribų, ir ypač mūsų europinėje kaimynystėje, – sakė F.-W. Steinmeieris, – jeigu politinės jėgos didžiausioje ir ekonomiškai stipriausioje Europos šalyje nesilaikytų savo įsipareigojimų.“

„Vyriausybės sudarymas visuomet būdavo sunkus procesas, ką duoti ir ką paimti, bet mandatas formuoti vyriausybę yra turbūt aukščiausias rinkėjų suteiktas mandatas demokratinėje valstybėje; ir šis mandatas išlieka“, – sakė prezidentas.

„Dabar kaip tik yra ta akimirka, kai visi dalyviai turi persvarstyti savo požiūrį“, – pridūrė jis.

Turėdamas galią skelbti naujus rinkimus F.-W. Steinmeieris aiškiai nurodė, kad toks variantas jam mažiausiai tinkamas.

„Aš tikiuosi, visos partijos sutiks derėtis, kad vyriausybė būtų sudaryta artimiausioje ateityje“, – sakė jis.

F.-W. Steinmeieris sakė kalbėsiąsis su nesėkmingų koalicijos derybų dalyviais: kanclerės A. Merkel konservatyviuoju bloku CDU-CSU, žaliaisiais ir laisvaisiais demokratais (FDP).

Taip pat jis žadėjo kalbėtis ir su „tų partijų, kurių programos persidengia ir netrukdo formuoti vyriausybę, pirmininkais“, – užuomina apie centro kairių socialdemokratus (SPD).

Žeminančiai pralaimėję rinkimus rugsėjį socialdemokratai vėl kartojo, kad jų vieta yra opozicijoje, o ne naujajame A. Merkel vadovaujamame aljanse, kuriame jiems tektų jaunesnių koalicijos partnerių vaidmuo.

Visai prieš pat F.-W. Steinmeierio pareiškimo paskelbimą, SPD pirmininkas Martinas Schulzas kartojo, kad jo partija „netinkama formuoti naujai didžiajai koalicija“ su A. Merkel konservatyviuoju bloku.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi