Pasaulyje

2017.11.20 08:50

Pradeda dirbti Čekijos D. Trumpu vadinamas A. Babišas

Čekijoje į pirmą posėdį renkasi spalį išrinktas šalies parlamentas, kurio paramą užsitikrinti bandys mažumos vyriausybę užsimojęs burti Andrejus Babišas, analitikų lyginamas su Donaldu Trumpu.

Spalio rinkimuose čekai sudavė stiprų smūgį įprastoms partijoms. Be rinkimus laimėjusio populistinio A. Babišo judėjimo „Taip“ stipriai pasirodė ir Piratų partija bei euroskeptikai, todėl naujojo parlamento pirmuosius žingsnius akylai seks visos Europos apžvalgininkai.

„Čia Rytų Europos Trumpas“, – sako dažnas analitikas. Ir ne tiek dėl milijardų, kuriuos versle, kaip ir D. Trumpas, užsidirbo A. Babišas, kiek dėl populizmo politikoje. Kaip ir D. Trumpas, A. Babišas mėgsta paprastus piliečius priešinti su esą išpuikusiu valdžios elitu.

A. Babišo partija vadinasi „Nepatenkintų piliečių veiksmas“. Santrumpa čekiškai reikškia „taip“. Populistinė A. Babišo strategija puikiai suveikė, nors Čekijos ūkio būklė nebloga, nedarbo lygis vienas žemiausių Europos Sąjungoje. Už partiją „Taip“ spalio rinkimuose balsavo beveik 30 procentų rinkėjų. Ji pirma pagal vietas margame parlamente, kur daug narių turės dar ir Piratų partija ar euroskeptiški Prancūzijos Nacionalinio Fronto sąjungininkai – SPD partija.

Išsamiau – Algirdo Acus reportaže.