Pasaulyje

2017.11.16 18:50

Specialiai LRT iš Ganos: gyvenimas milžiniškame šiukšlyne

Gana yra viena stabiliausių valstybių Vakarų Afrikos regione, tačiau ji liūdnai garsėja tuo, kad yra tapusi naudotos technikos sąvartynu. Čia gyvena dešimtys tūkstančių žmonių, kurie kasdien nuodydami save ir aplinką, bando užsidirbti iš šiukšlių perdirbimo.

Šiukšlių perdirbimas pragyvenimo šaltiniu čia tapo dar prieš kelis dešimtmečius, kai Ganos valdžia leido importuoti elektronikos atliekas. Planas šaliai pralobti iš šiukšlių supirkimo – jas perdirbti ir išgauti energiją – žlugo.

Todėl šiandien pavojingos atliekos dažniausiai patenka nelegaliai iš Europos, nors Bazelio konvencija tą daryti draudžia.

Kroviniams vos pasiekus sostinės uostą Temą, čia jau rikiuojasi Agbogblošio gyventojai. 

Išardomos įrangos jie randa ir mieste, mat augant ekonomikai vis daugiau neveikiančių įrenginių išmeta ir patys Ganos gyventojai – šaldytuvų, kondicionierių, kompiuterių ar mobiliųjų telefonų.

Dirbama čia plikomis rankomis, neretai net vaikai gali išardyti bet ką – nuo šaldytuvo iki magnetolos, nuo mašinos variklio iki mobiliojo telefono. Jų tikslas – atskirti vertinguosius metalus, tokius kaip auksas, sidabras, varis, aliuminis.

Išsamiau apie gyvenimą sostinėje Akroje veikiančiame sąvartyne – Giedriaus Vitkausko reportaže.