Pasaulyje

2017.11.16 11:46

D. Trumpas žada „maksimalų spaudimą“ Šiaurės Korėjai

BNS 2017.11.16 11:46

JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį atkirto savo neseniai įvykusios kelionės Azijoje kritikams, pažadėjo pasaulinę „maksimalaus spaudimo“ Šiaurės Korėjai kampaniją ir perspėjo, kad Pchenjano „branduolinis šantažas“ nesuveiks.

Teisindamas beveik dvi savaites trukusią kelionę Azijoje, per kurią – kritikų teigimu – mažai pasiekimų, D. Trumpas sakė, kad sėkmingai sužadino opoziciją Šiaurės Korėjos branduoliniam ginklavimuisi.

„Parodžiau, kad mes neleisime šiai iškreiptai diktatūrai laikyti pasaulio branduolinio šantažo įkaitu“, – kitą dieną po sugrįžimo į Vašingtoną per televiziją pareiškė D. Trumpas.

D. Trumpas ir jo šalininkai bando atremti užuominas, kad minima prezidento kelionė buvo nesėkminga. Kaip sėkmės įrodymus jie pateikia virtinę Azijos investicijų Jungtinėse Valstijose ir trijų JAV krepšininkų, kurie Kinijoje buvo kaltinami vagyste iš parduotuvės, paleidimą įsikišus prezidentui.

Be to, pats D. Trumpas sakė, kad gavo Kinijos lyderio Xi Jinpingo pažadą panaudoti Pekino ekonominius svertus Korėjos pusiasalio denuklearizacijai. Neaišku, ar tai reiškia daugiau nei Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos esamų rezoliucijų Pchenjano atžvilgiu įgyvendinimą.

D. Trumpas taip pat užsiminė, kad Xi Jinpingas, kuris šią savaitę į Pchenjaną nusiųs specialųjį pasiuntinį, atsisakė pasiūlymo įšaldyti JAV karines pratybas mainais į Šiaurės Korėjos ginklavimosi įšaldymą.

„Prezidentas Xi pripažįsta, kad branduolinė Šiaurės Korėja yra didelė grėsmė Kinijai, – sakė D. Trumpas. – Ir mes sutarėme, kad nesutiksime su vadinamuoju įšaldymo už įšaldymą susitarimu, panašiu į ankstesnius, kurie nuolat žlugdavo.“

Kol kas nebuvo Kinijos ambasados Vašingtone patvirtinimų dėl tokio reikšmingo Pekino politikos pasikeitimo.

Reuters/Scanpix nuotr.


Šaltokos sutiktuvės

Demokratų senatorius Edwardas Markey apibendrino savo stovyklos nuotaikas pasakydamas, kad D. Trumpas kelionės Rytų Azijoje metu nesugebėjo „padaryti prasmingos pažangos itin svarbiais ekonominiais ir saugumo klausimais“.

„JAV nebedalyvauja žaidime, – sakė Nate`as Olsonas iš nepartinio politologijos centro „Stimson Center“. – Kol JAV laikysena mainosi iš gynybinės į išdegintos žemės taktiką ir atvirkščiai, kitos šalys aktyviai kovoja už prekybos kraštovaizdžio performavimą savo naudai.“

„Pažanga dėl Ramiojo vandenyno partnerystės (performavimo)... tiesiog yra dar vienas pavyzdys“, – pridūrė jis.