Pasaulyje

2017.11.16 00:03

Britai įsiutę: paaiškėjo ryšys tarp „Brexit“ ir Rusijos

lrytas.lt 2017.11.16 00:03

Daugėja įrodymų, kad Kremlius aktyviai kišasi į visų Vakarų valstybių, ne vien tik Amerikos, vidaus reikalus. Tyrėjai sužinojo, kad su Rusijos vyriausybe glaudžius santykius palaikantys programišiai Jungtinėje Karalystėje sėjo nesantaiką išstojimo iš Europos Sąjungos – vadinamojo „Brexit“ – klausimu. 

Rusijos kišimąsi į britų politiką patvirtino įkalčiai, kurie parodė, kad iš Sankt Peterburgo valdytos daugiau nei 400 „Twitter“ paskyrų buvo naudotos skleisti visuomenę skaldančią informaciją, skelbia „The Guardian“. Edinburgo universiteto tyrėjai atsekė 419 „Twitter“ paskyrų, kurias valdė Interneto tyrimų agentūra – Kremliui pavaldi programišių organizacija, siejama su Rusijos prezidento Vladimiro Putino artimais draugais.

Viena iš Rusijos paskyrų naudota skleisti pyktį prieš musulmonus. Paskyrą valdantis asmuo paviešino nuotrauką musulmonės, einančios šalia aukų, partrenktų per teroro išpuolį kovą ant Vestminsterio tilto.

Anot Kremliaus agento, moteris tariamai nekreipė dėmesio į aukas. Šią „Twitter“ žinutę pasigavo Jungtinės Karalystės geltonoji spauda, o „Texas Lone Star“ pasivadinęs paskyros naudotojas internete nuolatos reiškė džiaugsmą, kad į jį kreipiamas dėmesys.

Jungtinės Karalystės parlamentaras Damianas Collinsas, tiriantis netikras naujienas, yra įsitikinęs, kad rusų tikslas – suskaldyti visuomenę ir sudrebinti britų politinį pamatą.

„Rusija sukūrė internetinę struktūrą, kuri leidžia sujungti šimtus paskyrų ir mus bombarduoti netikromis naujienomis ir labai šališkomis pažiūromis. Mums būtina suvokti, kiek tai paplitę ir kokį poveikį tai daro demokratiniam procesui“, – tvirtino D. Collinsas.

Anot Edinburgo universiteto neuropolitikos tyrimų profesorės Lauros Cram, 419 Kremliaus „Twitter“ paskyrų apie „Brexit“ parašė 3468 kartus, daugiausiai po to, kai įvyko referendumas dėl narystės Bendrijoje. Rusų programišiai apie „Brexit“ rašė itin teigiamai, apsimesdami įvairiais žmonėmis, nemažai jų vaidino amerikiečius: pavyzdžiui, JAV jūrų pėstininką, respublikoną iš Tenesio valstijos, Ameriką mylintį teksasietį.

Kitapus Atlanto vandenyno, Amerikoje, „Twitter“ panaikino 2752 Kremliaus programišiams priklausančias paskyras, kuriomis bandyta paveikti pernai vykusių JAV prezidento rinkimų rezultatą. Tiesa, JAV kongresmenai nuogąstauja, kad tai tėra „ledkalnio viršūnė“.

Sankt Peterburge esančioje Interneto tyrimų agentūroje tinklaraštininkams mokama, kad jie kiaurą parą internetiniuose forumuose, socialiniuose tinkluose ir portalų komentarų skiltyse skleistų dezinformaciją, liaupsintų Rusijos vadovą V.Putiną bei lietų tulžį ant Vakarų.