Pasaulyje

2017.11.15 14:57

Neramumai Zimbabvėje: kariškiai sulaikė prezidentą su žmona, kontroliuoja sostinę

Zimbabvės kariuomenė trečiadienį pranešė sulaikiusi prezidentą Robertą Mugabe su žmona.

Kariškiai taip pat nurodė užtikrinantys vyriausybinių pastatų apsaugą bei patruliuojantys sostinės gatvėse po praėjusios nakties neramumų, per kuriuos, be kita ko, armija perėmė visuomeninio transliuotojo kontrolę.

Nakties įvykiai pakurstė kalbas apie įvykdytą perversmą, nors kariuomenės šalininkai tai vadina „pakoregavimu be kraujo praliejimo“.

Daugiau kaip pusantro milijono gyventojų turinčioje Zimbabavės sostinėje trečiadienį judėjimas nedidelis. Gatvėse pilna tankų ir gynybos pajėgų karių, kurios, atrodo, valdo šią Juodojo žemyno pietuose esančią valstybę.

Prie svarbiausių objektų Hararėje budi ginkluoti kariai su šarvuočiais. Tuo tarpu prie bankų nusidriekė išsigryninti pinigus skubančių zimbabviečių eilės. Dėl šalyje tebesitęsiančios finansų krizės lūkuriavimas eilėje prie banko daugeliui gyventojų jau tapo rutina.

Laukiantieji eilėje savo telefonuose skaitė naujienas apie kariškių veiksmus, kiti skubėjo į darbus ar apsipirkti.

Po Zimbabvės visuomeninio transliuotojo kontrolės perėmimo trečiadienį anksti ryte kreipdamasis į visuomenę armijos atstovas spaudai sakė, kad kariškiai ėmėsi veiksmų prieš „nusikaltėlius“ R. Mugabe aplinkoje. Jis taip pat stengėsi patikinti visuomenę, kad tvarka bus atkurta.

Kol kas neaišku, kur tiksliai yra 93 metų R. Mugabe su žmona, tačiau panašu, kad jie tikrai sulaikyti kariškių.

„Jų saugumas užtikrinamas“, – sakė armijos atstovas spaudai.

„Norime labai aiškiai pasakyti, kad tai nėra karinis perversmas“, – rašoma kariuomenės išplatintame pareiškime.

„Ėmėmės veiksmų tik prieš nusikaltėlius R. Mugabe aplinkoje, vykdančius nusikaltimus, keliančius šalyje socialines ir ekonomines negandas. Siekiame patraukti juos atsakomybėn“, – priduriama jame.

Armijos atstovas spaudai pridūrė, jog tikimasi, kad „mus įvykdžius savo misiją, situacija normalizuosis“.

Jis paragino bažnyčias melstis už šalį, taip pats sakė, jog kitos saugumo pajėgos „šalies labui“ turėtų bendradarbiauti su armija, įspėjęs, kad „bet kokios provokacijos sulauks deramo atsako“.

Armijos pareiškime visi kariai raginami nedelsiant grįžti į kareivines.

Išsamiau – Igno Kinčino reportaže.