Pasaulyje

2017.11.14 22:08

JAV generalinis prokuroras: sprendimus priimsime atsiriboję nuo politikos, ideologijos ar šališkumo

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.11.14 22:08

Jungtinių Valstijų Kongreso Atstovų rūmuose liudijo šalies teisingumo departamentui vadovaujantis generalinis prokuroras Jeffas Sessionsas, prieš užimant šias pareigas aktyviai dalyvavęs Donaldo Trumpo rinkimų kampanijoje.

Greta teisėsaugos savo tyrimą dėl Rusijos kišimosi į Amerikos rinkimus vykdantiems Kongreso nariams J. Sessionsas žadėjo, kad teisėsauga atsispirs bet kokiems prezidento bandymams tyrimui daryti įtaką. Tačiau J. Sessionsas užsiminė, kad tiriami gali būti ir D. Trumpui pralaimėjusi Hillary Clinton. Demokratų kritikai nuolat pabrėždavo, kad tyrimų H. Clinton iniciavimas būtų sąmoningas bandymas nukreipti resursus ir dėmesį nuo D. Trumpo kampanijos ryšių su Rusija tyrimo.

J. Sessionsas pasiruošęs kalbėti atsargiai rinkdamas kiekvieną žodį – Jungtinių Valstijų generalinis prokuroras per ankstesnius liudijimus Kongreso nariams jau pasakė tokių dalykų, dėl kurių vėliau buvo pričiuptas. Pavyzdžiui, sakė, kad per D. Trumpo rinkimų kampaniją su Rusijos atstovais nesusitikinėjo. Iš tikrųjų susitikinėjo su ambasadoriumi ir vėliau turėjo nusišalinti nuo teisėsaugos tyrimo dėl Rusijos kišimosi į rinkimus.

Tyrimui vadovauti J. Sessionso pavaduotojas turėjo paskirti specialų nepriklausomą prokurorą Robertą Muellerį, kuris iškėlė kaltinimus D. Trumpo kampanijos nariui Georgeui Papadopoulosui. Iš jų aišku, kad šis turėjo ryšių su Rusijos tarpininkais ir ragino D. Trumpo kampanijos atstovus susitikti.

Iš pradžių J. Sessionsas sakė, kad neprisimena jokio susitikimo, per kurį būtų skambėję tokie siūlymai. Dabar, žiniasklaidai jau anksčiau gavus susitikimo nuotrauką, sako prisimenantis. Jis šiaip ir vadovavo tai D. Trumpo kampanijos užsienio ryšių grupei, kurioje dirbo G. Papadopoulosui.

„Atvirai kalbant neprisiminiau šio susitikimo, kol nepamačiau naujienos. Dabar jau prisimenu susitikimą du 2016 m. kovą D. Trumpo viešbutyje. Jame dalyvavo ir ponas Papadopoulosas. Tačiau aiškių detalių, ką jis ten sakė, neprisimenu. Perskaičiau jo parodymus ir, kiek galėjau, prisiminiau pats – manau, tuo metu norėjau aiškiai parodyti, kad jam tikrai neleidžiama atstovauti D. Trumpo rinkimų kampanijai bendraujant su Rusijos valdžia ar bet kokia kita užsienio valdžia“, – sakė JAV generalinis prokuroras J. Sessionsas.

D. Trumpo kampanijos ryšius su Rusija tiria ir Kongresas. Šaltiniai Amerikos žiniasklaidai nutekino informacijos, iš kurios aišku, kad šalies žvalgybininkų su Rusija siejama „WikiLeaks“ irgi bandė tviterio žinutėmis siūlyti informacijos ir patarinėti D. Trumpo kampanijoje aktyviam sūnui – Donaldui jaunesniajam. Jis pats nusprendė žinutes paviešinti, nes Kongreso nariams informaciją jau seniai pateikė ir dėl jos visai nebijo, mat į keliolika žinučių vangiai atrašė vos tris kartus.

Tačiau apie Donaldo jaunesniojo susitikimus su Rusijos tarpininkais Amerikos žiniasklaida irgi jau rašė ir šalyje vykdomi tyrimai siekia išsiaiškinti, ar D. Trumpo kampanijos narių susitikimai lėmė kokį nors bendradarbiavimą su Rusija.

Pastangomis nukreipti dėmesį nuo tyrimų generalinį prokurorą J. Sessionsą kaltina demokratai. Ypač kai šis Kongrese šį kartą nepažadėjo nusišalinti nuo bet kokių tyrimų, kurie galėtų tirti ir D. Trumpui rinkimuose pralaimėjusią Hillary Clinton. Anksčiau pažadas nusišalinti buvo.

Tiesa, J. Sessionsas sako, kad sprendimo tirti H. Clinton nėra, bet jis esą atsižvelgs į respublikonų Kongreso narių prašymus. Jiems ypač nepatinka tai, kad kai H. Clinton ėjo valstybės sekretoriaus pareigas, Rusijos bendrovei „Rosatom“ buvo parduota kanadiečių bendrovė „Uranium One“, svarbi Amerikos urano kasyboje.

„Sprendimus priimsime atsiriboję, ar girdite, atsiriboję nuo politikos, ideologijos ar šališkumo“, – teigė JAV generalinis prokuroras.

J. Sessionsui Kongrese teko įtikinėti, kad teisėsauga atspari prezidentui D. Trumpui. Jis ne kartą ragino specialius tyrimus pradėti ir dėl H. Clinton.