Pasaulyje

2017.11.13 22:48

Europos gynybos sąjunga: pagrindas jau padėtas

ELTA2017.11.13 22:48

23 Europos Sąjungos (ES) valstybės narės pirmadienį įsipareigojo intensyviai bendradarbiauti saugumo srityje, taip padėdamos pagrindą siūlomai Europos gynybos sąjungai.

Gynybos ir užsienio reikalų ministrai iš 23 valstybių narių pasirašė sutartį dėl nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) kūrimo, leisiančio šalims glaudžiau bendradarbiauti vykdant saugumo operacijas ir stiprinant karinius pajėgumus. 

ES užsienio politikos įgaliotinė Federika Mogerini šį įvykį pavadino „istoriniu momentu Europos gynybos srityje“. 

ES valstybės narės galės plėtoti karinius pajėgumus, investuoti į bendrus projektus ir didinti savo karių parengtį. Pasirašius sutartį, galutinio sprendimo dėl gynybos bendradarbiavimo sistemos kūrimo tikimasi gruodį. 

Dalyvavimas 28 ES valstybėms narėms – savanoriškas. Airija, Portugalija ir Malta vis dar svarsto, ar prisijungti prie šios iniciatyvos. Nesitikima Danijos ir Didžiosios Britanijos dalyvavimo, kurios turi „atsisakymo statusą“. 

Sprendimas kurti PESCO rodo Europos judėjimą link savarankiškumo gynybos srityje, užuot pasikliaujant vien NATO. 

Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen sakė, kad svarbu Europai pradėti veikti savarankiškai saugumo ir gynybos srityje, ypač JAV prezidentu išrinkus Donaldą Trumpą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.