Pasaulyje

2017.11.13 12:00

„Amnesty International“: Sirijos režimas kaltas dėl nusikaltimų žmogiškumui

BNS 2017.11.13 12:00

Sirijos režimo rengtos apsiaustys, rengtos prieš sudarant „susitaikymo“ susitarimus su opozicija, prilygsta nusikaltimams žmogiškumui ir karo nusikaltimams, pirmadienį pareiškė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“.

Ataskaitoje „Turime išvykti arba mirti“ (We leave or we die) organizacija išanalizavo keturis vietinio masto susitarimus, prieš kuriuos, pasak „Amnesty International“, buvo rengiamos neteisėtos apsiaustys ir bombardavimai, siekiant išvaryti civilius iš savo namų.

„Apsiaustys, vyriausybės pajėgų vykdytos neteisėtos žudynės ir priverstinis iškeldinimas yra dalis sisteminės ir didelio masto atakos prieš civilius gyventojus; taigi, tai buvo nusikaltimai žmogiškumui“, – sakoma ataskaitoje.

Minimi susitarimai nuo 2016-ųjų rugpjūčio iki 2017-ųjų kovo buvo sudaryti po ilgų apsiausčių, per kurias tiek Sirijos vyriausybė, tiek opozicijos pajėgos puldinėjo civilius.

„Sirijos vyriausybė ir, šiek tiek mažesniu mastu, ginkluotos opozicijos grupuotės vykdė apsiaustis tankiai apgyventose teritorijose, atimdavo iš civilių maistą, vaistus ir kitus būtiniausius dalykus, pažeisdamos tarptautinius humanitarinius įstatymus“, – nurodė „Amnesty International“.

Tokie Sirijos režimo veiksmai Darajoje, Madajoje, Alepe ir Homso miesto Vaerio rajone prilygsta karo nusikaltimams, teigia žmogaus teisių gynėjai.

Paaiškėjo, kad tokią pat taktiką naudojo ir opozicijos grupuotės, užėmusios Kefrają ir Fua. Ataskaitoje teigiama, kad jų beatodairiškos atakos prieš civilius irgi yra karo nusikaltimai.

Alepo miesto rytuose „Amnesty International“ užfiksavo 10 atakų, kurios buvo surengtos nuo 2016-ųjų liepos iki gruodžio. Ataskaitoje sakoma, kad režimas taikėsi į gyvenvietes, esančias „toli nuo fronto linijų, be jokių aiškių karinių tikslų“.

Ataskaitoje taip pat minimos praėjusiais metais nuo rugpjūčio iki lapkričio opozicijos pajėgų surengtos aštuonios atakos Alepo miesto vakaruose ir šiaurėje. Teigiama, kad per jas prieš civilius buvo naudojami improvizuoti artilerijos pabūklai, vadinami „pragaro patrankomis“.

Žmogaus teisių organizacija nurodė, kad nuo šių metų balandžio iki rugsėjo, vykdydama savo tyrimą, analizavo vaizdo įrašus ir palydovines nuotraukas bei pasikalbėjo su 134 žmonėmis, tarp kurių buvo vietos gyventojų ir Jungtinių Tautų pareigūnų.

„Amnesty International“ paragino tarptautinę bendruomenę dėl situacijos Sirijoje kreiptis į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą bei reikalauti, kad teisių pažeidimus tiriantys pareigūnai galėtų netrukdomi patekti į tą šalį.

Nuo konflikto pradžios 2011 metų kovą Sirijoje jau žuvo daugiau kaip 330 tūkst. žmonių. Antivyriausybiniais protestais prasidėjęs konfliktas virto sudėtingu kelių frontų karu, įtraukusiu tarptautines galybes ir džihadistus.