Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Turkijos premjeras ragina nurimti protestuotojus

Į protestų krečiamą Turkiją paryčiais grįžo šalies premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas pastarosiomis dienomis lankęsis Šiaurės Afrikos šalyse. Jį pasitikusių šalininkų akivaizdoje R. T. Erdoganas paragino protestuotojus pagaliau nurimti.

Į protestų krečiamą Turkiją paryčiais grįžo šalies premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas pastarosiomis dienomis lankęsis Šiaurės Afrikos šalyse. Jį pasitikusių šalininkų akivaizdoje R. T. Erdoganas paragino protestuotojus pagaliau nurimti.

Paradoksas – kol Vakarų žiniasklaida skaičiavo nesibaigiančius protestus prieš premjerą R. T. Erdoganą, oro uoste jį pasitiko per dešimt tūkstančių rėmėjų.

„Neramumus pakurstė provokatoriai. Visiems aišku, kad medžiai čia niekuo dėti. Aplinkosaugininkų protestas virto provokacija“, – įsitikinęs vienas pakalbintas protestuotojas.

Kad medžiai nieko dėti, įsitikinę ir premjero priešininkai: esą tai – paskutinis lašas visoje pastarųjų metų R. T. Erdogano politikoje, kurią protestuotojai apibendrina kaip siekį išklibinti sekuliarius valstybės pamatus. Juos tarpukariu paklojo Kemalas Atatiurkas ir vėliau akylai saugojo kariuomenė. O dabar valdžia Gezio parko medžius nori išmainyti ne šiaip į paprastą prekybos centrą, bet ištisą kultūros kompleksą, kuris pakeis Atatiurko kultūros centrą.

Tuo metu į kaltinimus dėl provokacijas protestuotojai atrėžia rodydami į merginą raudona suknele, kuri išgarsėjo nuo pareigūnų neaišku už ką gavusi ašarinių dujų.

„Turkijoje mums priklauso tam tikros teisės ir laisvės. Dabar jie gviešiasi jas atimti“, – sako protestuotojas Enisas Cevahiroglu.

Protestuotojai, sekdami tokių judėjimų kaip „Užimkime Volstrytą“ Jungtinėse Valstijose ar „Pasipiktinusieji“ Ispanijoje, įsirengė stovyklas vienoje pagrindinių Stambulo vietų – Taksimo aikštėje. Žurnalistai sako, kad atmosfera ten primena politinį karnavalą.

„Kai kurie mano draugai čia nuo pat pradžios. Nesvarbu, ką premjeras sako, liksime čia“, – tvirtai teigia protestuotojas Erdincas Calinas.

Tačiau premjeras vis atrėžia, kad dar prieš dvejus metus jo partija surinko pusę rinkėjų balsų, ir tai jau trečia panašaus dydžio pergalė iš eilės. Valdžia esą stengiasi dėl visų, islamo vertybes gina nuosaikiai, o jei tauta nepatenkinta, tegul balsą pareiškia per rinkimus.

„Niekam nevalia šioje šalyje elgtis neteisėtai, žeisti žmones, tarsi vandalams niokoti privačią nuosavybę“, – kalbėjo Turkijos premjeras R. T. Erdoganas.

Išlaikyti rimtį R. T. Erdoganas ragina ir savo šalininkus. Apžvalgininkai nerimauja, kad jeigu ir jie išeis į gatves, Turkijos protestai peraugs į daug gilesnį pasidalijimą.

Gegužės pabaigoje įsiplieskę neramumai jau nusinešė keturių žmonių gyvybes, tarp jų – ir vieno policininko. Sužeista – tūkstančiai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi