Pasaulyje

2017.11.11 12:44

Ramiojo vandenyno partnerystės dalyviai pakeitė jos pavadinimą

ELTA 2017.11.11 12:44

Likusios Ramiojo vandenyno partnerystės (TPP) dalyvės sutarė dėl peržiūrėto pakto „pagrindinių elementų“, tačiau pakeitė pavadinimą, šeštadienį pranešė Vietnamo pareigūnas.

„Mes sutarėme dėl daugelio svarbių klausimų per pastarąjį derybų ratą ir sutarėme išlaikyti TPP, bet nauju pavadinimu: „Visapusė ir pažangi Ramiojo vandenyno partnerystė“ (CPTPP), – per spaudos konferenciją Da Nange šeštadienį sakė Vietnamo prekybos ministras Tran Tuan Anhas.

„Visapusė reiškia, kad sutartis apims ne tik prekybą, bet ir investicijas, intelektinės nuosavybės apsaugą ir kitus dalykus. Pažangi reiškia, kad partnerystė bus progresyviausia, lyginant su kitomis, egzistuojančiomis pasaulyje“, – paaiškino ministras.

Japonijos ekonomikos ministras Toshimitsu Motegis vėlyvą ketvirtadienio vakarą pareiškė, kad derybininkai pasiekė principinį „ministrų lygmens susitarimą“ dėl TPP. Tačiau vėliau Kanados užsienio prekybos ministras Francois-Philippe`as Champagne`as „Twitter“ paskyroje paneigė savo kolegos pasisakymą bei teigė, kad „nėra jokio principinio TPP susitarimo“.

Abejonės dėl derybų sėkmės sustiprėjo po to, kai Kanados premjeras Justinas Trudeau nepasirodė penktadienio vakare planuotose derybose.

Susitarimas dėl TPP formavimo po septynerius metus trukusių derybų buvo pasiektas praėjusių metų vasarį. Šioje didžiausioje prekių, paslaugų, kapitalų ir technologijų laisvo judėjimo regioninėje zonoje turėjo dalyvauti dvylika šalių: Japonija, Australija, Brunėjus, Kanada, Čilė, Malaizija, Meksika, Naujoji Zelandija, Peru, Singapūras, Vietnamas ir JAV.

Tačiau tolesne prekybos pakto ateitimi suabejota po to, kai, praėjus vos kelioms dienoms po inauguracijos, JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė potvarkį, kuriuo šalis pasitraukė iš susitarimo.

TPP sutartis, kurią palaikė buvęs JAV vadovas Barackas Obama, buvo skirta prekybos tarifų mažinimui regione, bet D. Trumpas pirmenybę teikia dvišaliams susitarimams.