Pasaulyje

2017.11.09 10:19

Ketvirtadienį Briuselyje rengiamos „Brexit“ derybos

ELTA2017.11.09 10:19

Didžiosios Britanijos ir Europos Sąjungos (ES) derybininkai šį ketvirtadienį vėl susitinka Briuselyje dėl siekio nustatyti Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES sąlygas.

Nuo 1973-iųjų metų ES priklausanti Didžioji Britanija yra pirmoji šalis, kada nors pradėjusi išstojimo iš Sąjungos procedūras. Tokių žingsnių imtasi po Didžiojoje Britanijoje surengto referendumo, kuriame gyventojai pritarė šalies išstojimui iš ES.

Šeštasis ir paskutinis derybų ratas rengiamas praėjus dienai po to, kai iš ministrės pirmininkės Theresa May kabineto teko pasitraukti dar vienam nariui. Trečiadienį, praėjus lygiai savaitei po gynybos ministro Michaelo Fallono atsistatydinimo dėl kaltinimų seksualiniu piktnaudžiavimu, pasitraukė Didžiosios Britanijos tarptautinio vystymosi ministrė Priti Patel. Ministrei teko trauktis dėl be leidimo surengtų susitikimų Izraelyje.

Be kita ko, šią savaitę pasirodžius pranešimams, kad apie 50 bankų šalyje kreipėsi į Europos centrinį banką (ECB) dėl savo įmonių perkėlimo iš Didžiosios Britanijos į euro zoną, Londonas sulaukia spaudimo. 

Kol kas Didžiajai Britanijai ir ES nepavyko padaryti didesnės pažangos piliečių teisių, finansinių įsipareigojimų ir Airijos sienos klausimais. Tačiau ES nori pajudėti ties šiais klausimais, kad būtų galima pereiti prie derybų dėl būsimų ES ir Didžiosios Britanijos santykių, ypač prekybos.

Gruodžio 14–15 dienomis vyksiančio viršūnių susitikimo metu ES nuspręs, ar derybos su Didžiąja Britanija gali būti išplėstos iki būsimų ekonominių santykių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.