Pasaulyje

2017.11.08 19:10

„Paradise Papers“: įtarimų dėl sukčiavimo šešėlis apgaubė patį princą Charlesą

15min.lt2017.11.08 19:10

Indijoje besilankantis Velso princas Charlesas susidūrė su „Paradise Papers“ skandalo atgarsiais. Britų žiniasklaida skelbia, kad princo asmeninės lėšos buvo investuotos į jo bičiulio ofšorinę įmonę.

Šiais duomenimis su tarptautine žurnalistų komanda pasidalijo Vokietijos leidinys „Suddeutche Zeitung“ ir tiriamosios žurnalistikos centras ICIJ. Paradise Papers tyrimą kviečiame sekti specialiame polapyje.

„The Guardian“ skelbia, kad princas investavo milijonus svarų sterlingų į ofšorinius fondus ir kompanijos, kurių vieną priklausė jo geram bičiuliui, milijonieriui žirgų augintojui Hugh van Cutsemui.

H. van Cutsemas su Velso princu susibičiuliavo dar praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje, kai jie abu mokėsi Cambridge`o universitete. Nepaisant to, kad nėra jokių įrodymų, jog princas Charlesas galėjo nuslėpti mokesčius, jo 100 tūkst. dolerių vertės investicija buvo nuslėpta.

Spėjama, kad slaptumo galėjo būti imtasi todėl, kad karališkosios šeimos narys investavo į klimato kaitą lemiančio anglies dioksido kreditais prekiaujančią kompaniją.

Aktyviai už klimato kaitos proceso stabdymą pasisakantis princas savo postu ir jo įtaka galėjo netiesiogiai paveikti investicijos sėkmę.

Karališkosios šeimos komunikacijos atstovai jau pareiškė, kad princas už klimato kaitos stabdymą pasisako jau ilgiau nei tris dešimtmečius ir niekada to nedarė būtent dėl konkrečios investicijos.

Taip pat pabrėžiama, kad šie sprendimai dėl investicijų nebuvo tiesioginiai.

Tiesa, „The Guardian“ teigimu, būtent 2008 metų sausio mėnesį, kai buvo atliktos minėtos investicijos, princas paskelbė vaizdo įrašą, kuriame raginama ieškoti naujų būdų išsaugoti atogrąžų miškus.

Sieks keisti įstatymus

Iš Bermudoje įsikūrusios teisinių paslaugų kompanijos „Appleby“ buvo nutekinta beveik 7 mln. dokumentų. Ši Bermudoje ir kitose šalyse biurus turinti įmonė teikia verslo valdymo vadinamuosiuose mokesčių rojuose paslaugas.

Leiboristų partijos atstovė Margaret Hodge išreiškė susirūpinimą dėl „Appleby“ įmonės dokumentuose rastų faktų apie princo Charleso investicijas.

Jos teigimu, nepaisant to, kad princas Charlesas pats tiesiogiai nebuvo susijęs su investavimo sprendimais, tačiau dabartiniai Jungtinės Karalystės investicijų kontrolės įstatymai nesuteikia galimybės užtikrinti, kad karališkoji šeima neįsivels į kitus panašius interesų konfliktus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt