Pasaulyje

2017.11.07 20:42

ES deda pastangas, kad būtų sudarytas mokesčių rojų „juodasis sąrašas“

BNS 2017.11.07 20:42

Nutekintiems „Paradise Papers“ dokumentams atskleidus spragas, kuriomis pasinaudojo „Apple“ ir „Nike“, taip pat virtinė garsenybių, Europos Sąjunga (ES) antradienį vėl ėmė siekti, kad Europoje būtų sudarytas pirmasis vadinamųjų mokesčių rojų „juodasis sąrašas“.

Nors pastangos kuo labiau sumažinti mokesčius nebūtinai yra neteisėtos, duomenys, kurie buvo pateikti 13,4 mln. nutekintų dokumentų ir kuriuos nuo savaitgalio skelbia tarptautinė žiniasklaida, neabejotinai turėjo tokius žinomus asmenis kaip roko grupės U2 lyderis Bono ar Karalienė Elizabeth II (Elžbieta II) priversti nesmagiai pasijusti.

Dokumentai taip pat parodė, pavyzdžiui, kaip JAV technologijų milžinė „Apple“ perkėlinėjo pelną iš vieno mokesčių rojaus į kitą, kad kuo labiau sumažintų mokesčių sumą.

Nutekinti dokumentai tapo ir antradienį Briuselyje įvykusio ES finansų ministrų posėdžio pagrindine tema.

ES šalys jau daugiau kaip metus stengiasi sudaryti galutinį ES nepriklausančių mokesčių rojų sąrašą. Labiausiai jam priešinasi mažesnės šalys, tokios kaip Airija, Malta ir Liuksemburgas, kurios nenori atbaidyti jų mažus mokesčius taikančiose sostinėse savo būstines turinčių stambių įmonių.

Sąrašui nepritaria ir netrukus iš ES pasitrauksianti Didžioji Britanija, norinti apginti beveik nulinius mokesčių tarifus, taikomus keliose iš jai priklausančių teritorijų, kaip antai Džersyje ar Mergelių Salose.

„Svarbu, kad šis sąrašas būtų parengtas 2017 metais. Jis turi būti patikimas ir tinkamas“, – pareiškė už ekonomiką atsakingas Europos Komisijos (EK) narys Pierre`as Moscovicis .

Pradinis 92 šalių sąrašas buvo parengtas pernai. Dabar gi ES ministrai bandys išspręsti savo nesutarimus ir gruodį parengti oficialų nepageidaujamų mokesčių rojų sąrašą.

Pasak šaltinių, ES pareigūnai maždaug 60 šalių įspėjo, kad jų mokesčių politika gali kelti problemų ir dėl tos politikos jos gali patekti į „juodąjį sąrašą“. Pareigūnai taip pat pareikalavo, kad šios šalys iki lapkričio 18 dienos pateikti papildomos informacijos.

„Turi būti skirtos sankcijos“

ES narėms visų pirma nepavyksta galutinai susitarti dėl įtraukimo į „juodąjį sąrašą“ kriterijų ar įtraukimo į šį sąrašą pasekmių. Pavyzdžiui, Prancūzijos Bruno Le Maire žada siūlyti, kad į sąrašą įtrauktoms šalims nebūtų skiriamas Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Pasaulio banko finansavimas.

„Šalims, kurios nepaiso savo įsipareigojimų (...), turi būti skirtos sankcijos“, – pareiškė ministras, kuris taip pat vadovauja pastangoms padidinti mokesčius, Europoje taikomus JAV technologijų milžinams, tokiems kaip „Google“ ir „Apple“.

Vadinamuosius „Paradise Papers“ dokumentus, daugiausia iš teisinių paslaugų bendrovės „Appleby“, pirmasis gavo vokiečių laikraštis „Suddeutsche Zeitung“. Po to jais buvo pasidalyta su Jungtinėse Valstijose įsikūrusiu Tarptautiniu tiriančiųjų žurnalistų konsorciumu (ICIJ) ir kitomis žiniasklaidos priemonėmis.