Pasaulyje

2017.11.07 19:54

Sirija prisijungs prie Paryžiaus klimato susitarimo

BNS2017.11.07 19:54

Bonoje vykstančiose JT klimato kaitos derybose antradienį Sirija pranešė prisijungsianti prie Paryžiaus susitarimo, palikdama Jungtines Amerikos Valstijas vienintele valstybe, pasirinkusia likti už istorinio susitarimo ribų.

„Prisijungsime prie Paryžiaus susitarimo“, – per 196 valstybių plenarinę sesiją arabiškai pasakė delegatas iš Sirijos, anot susirinkimą stebėjusios Safa Al Jayoussi iš „IndyAct“ nevyriausybinės organizacijos.

JAV susitarimą ratifikavo 2015 metais, tačiau šių metų vasarą šalies prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad JAV iš susitarimo pasitraukia, nes jis esą nenaudingas JAV.

„Mūsų supratimu Sirijos vyriausybė šiandien paskelbė ketinanti prisijungti prie Paryžiaus susitarimo“, – AFP sakė JT kilmato kaitos organų atstovas Nickas Nuttallas.

12 dienų trunkančiose derybose dalyvaujančios šalys, besistengiančios išvystyti ir įgyvendinti šį susitarimą, pasveikino šią žinią.

„Puiku, kad Sirija nusprendė prisidėti prie Paryžiaus susitarimo“, – AFP sakė Pietų Afrikos vyriausiasis derybininkas Maesela Kekana.

Karo draskoma Sirija taps 197-ąja valstybe, pasirašiusia klimato kaitos susitarimą, kuriuo įsipareigojama, kad temperatūros žemėje augimas nuo ikipramoninių laikų iki šio šimtmečio pabaigos būtų „gerokai žemiau“ 2 laipsnių Celsijaus. Vėliau šią ribą ketinama toliau mažinti iki 1,5 laipsnio.

Atvirai izoliuota klimato kaitos klausimu Didžiojo septynetuko (G-7) ir Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimuose anksčiau šiais metais, JAV pareiškė ketinanti pasitraukti iš susitarimo „jeigu prezidentas negalės susitarti dėl Amerikos verslui, darbuotojams ir mokesčių mokėtojams palankesnių sąlygų“. 

Trumpo administracija konkrečiau nepasakė, kokios tai gali būti sąlygos.

„Šiandienos pareiškimas reiškia, kad D. Trumpas yra visiškai izoliuotas, niekas nenori būti jo draugijoje“, – sakė Aldenas Meyeris, ilgametis klimato analitikas Vašingtone įsikūrusioje Susirūpinusių mokslininkų sąjungoje.

„Įsitraukus Sirijai, dabar visas pasaulis yra ryžtingai įsipareigojęs pastūmėti veiksmus dėl klimato kaitos – išskyrus vieną šalį, – sakė Paula Caballero (Pola Kabalero), Pasaulio išteklių instituto klimato kaitos direktorė. – Tai turėtų priversti D. Trumpo administraciją sustoti ir persvarstyti savo neapgalvotą skelbimą apie pasitraukimą iš Paryžiaus susitarimo.“

Susitarimas pasirašytas Prancūzijos sostinėje 2015 metais ir įsigaliojo 2016 lapkričio 4 dieną.

Pagal sutartyje numatytas sąlygas, jokia šalis negali oficialiai pateikti pareiškimo apie išstojimą, kol nepraėjo treji metai nuo susitarimo įsigaliojimo.

Po pareiškimo šaliai dar prireiks metų, kad ji visiškai pasitrauktų iš susitarimo, vadinasi, JAV oficialiai pasitrauks iš susitarimo pirmąją dieną po 2020 metų prezidento rinkimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.