Pasaulyje

2017.11.21 11:56

„Nemirtingas“ S. Berlusconi atvedė atgimstančius Italijos dešiniuosius į triumfą Sicilijoje

BNS 2017.11.21 11:56

Buvęs premjeras Silvio Berlusconi pirmadienį šventė sugrįžimą į pagrindinę Italijos politikos sceną, nes dešiniojo sparno koalicija, kurią jis padėjo suburti, paskelbė pergalę Sicilijos rinkimuose, laikomuose svarbiu išbandymu prieš kitais metais įvyksiančius Italijos visuotinius rinkimus.

Suskaičiavus daugiau kaip 98 proc. sekmadienį įvykusių regiono rinkimų balsų, buvo paskelbta, kad S. Berlusconi remiamas kandidatas į regiono prezidentus Nello Musumeci surinko kiek mažiau nei 40 proc. balsų ir užtikrintai lenkia Giancarlo Cancelleri iš populistinio „Penkių žvaigždučių judėjimo“ (M5S), kuris gavo 34,6 proc. balsų.

Tai buvo niūri diena šalį valdančiai Demokratų partijai (PD) ir jos koalicijos partneriams. PD kandidatas gavo 18,6 proc. balsų, o premjero Paolo Gentiloni centro kairės partija prarado regiono asamblėjos kontrolę.

Skelbdamas naujausią triumfą savo margoje karjeroje, 81 metų S. Berlusconi socialiniuose tinkluose pareiškė: „Sicilija pasirinko realių, rimtų ir konstruktyvių permainų kelią, pagrįstą sąžiningumu, kompetencija ir patirtimi.“

Rinkimuose balsavo mažiau nei pusė iš 4,5 mln. Sicilijos rinkėjų. Jų aktyvumas buvo šiek tiek mažesnis nei per kitus pastarojo meto rinkimus šioje mafijos kamuojamoje saloje, kur žmonės labai nusivylę politikais.

Rezultatai yra nesėkmė M5S, kuris puoselėjo ambicijas gauti pirmo regiono kontrolę po pernai iškovotų Romos, Turino ir virtinės mažesnių miestų merų postų.

Rezultatai taip pat akcentavo reikšmingas problemas, su kuriomis susiduria PD, bandanti suvienyti susiskaldžiusius Italijos kairiuosius prieš pirmoje 2018 metų pusėje numatomus visuotinius rinkimus.

Apibendrindamas šių rinkimų pamokas, universiteto LUISS politologijos profesorius Giovanni Orsina sakė: „Berlusconi vis dar eina, o dešinieji vėl konkurencingi.“

LaPresse/Scanpix nuotr.

Susiskaldžiusi kairė

Vis dėlto „Penkių žvaigždučių judėjimui“ pavyko surinkti dvigubai daugiau balsų nei per praėjusius regioninius rinkimus, be to, jis užsitikrino moralinę pergalę, nes, kaip rodo rinkėjų apklausos, jis gavo daugiau balsų nei bet kuri kita partija, rinkimuose dalyvavusi be koalicijos partnerių.

Demokratų partijos (PD), kuri pirmauja centrinėje Romos vyriausybėje, kandidatas Fabrizio Micari turėtų surinkti apie 20 proc. balsų. Vis dėlto ši partija prarado kiek mažiau rinkėjų nei buvo prognozuojama.

Demokratų partijos regiono sekretorius Fausto Raciti anksčiau perspėjo, kad šie rinkimai paskleidė nerimą keliančių signalų visai Italijos kairiųjų stovyklai.

„Kol laukiame galutinių rezultatų, galime tik pripažinti aiškų sutriuškinimą. Tikiuosi, kad šie rezultatai kairiųjų (stovykloje) paskatins mintis apie vienybės poreikį“, – pareiškė jis.

Atsidūrusi tokioje padėtyje, buvusio Italijos ministro pirmininko Matteo Renzi vadovaujama PD dalyvaus visuotiniuose rinkimuose, kurie vyks pirmoje 2018-ųjų pusėje.

Centristą M. Renzi griežtai kritikuoja daugybė kairiųjų iš jo paties partijos ir kitų frakcijų. Jie kaltina PD lyderį įvedus dešiniojo sparno politiką prisidengus reformomis, kuriomis siekta padidinti sumažėjusį Italijos konkurencingumą.

Be kita ko, M. Renzi buvo priverstas atsistatydinti iš premjero posto po 2016-ųjų gruodį patirtos triuškinančios pergalės referendume dėl konstitucinės reformos. Į jo vietą buvo paskirtas Paolo Gentiloni.

Draudimas dalyvauti rinkimuose

Tuo tarpu į valdžią vėl iškilo S. Berlusconi; pergalė Sicilijoje sustiprins 81 metų politiko pozicijas besiruošiant visuotiniams rinkimams, kuriuose jo partija dalyvaus su ultradešiniąja Šiaurės lyga.

„Tai žymi nuostabaus naujo skyriaus pradžią suvienytai dešinei“, – sakė šiaurinio Ligūrijos regiono gubernatorius ir įtakingas S. Berlusconi partijos pareigūnas Giovanni Toti.

Keturioms vyriausybėms vadovavęs S. Berlusconi po ištisos virtinės skandalų ir pernai atliktos atviros širdies operacijos jau buvo nurašytas kaip praradęs politines galias.

Dėl teistumo už mokestinį sukčiavimą S. Berlusconi draudžiama dalyvauti rinkimuose, tačiau jis tikisi, kad šis draudimas bus panaikintas. Net jei jam ir nepavyks to pasiekti, artėjančiuose rinkimuose, kurie veikiausiai bus nenuspėjami, jis bus pagrindinė figūra.

Tuo tarpu kai kairieji bando susidoroti su savo vidiniais nesutarimais, o „Penkių žvaigždučių judėjimas“ pamažu praranda populiarumą, „Forza Italia“ ir Šiaurės lygos aljansui, regis, atsirado puiki proga tapti stipriausia politine jėga per artėjančius rinkimus, kurie vyks pagal naują sistemą, palankią dideliems aljansams.

„Penkių žvaigždučių judėjimas“ skundėsi, kad naujoji rinkimų reforma buvo jam nepalanki. Ši partija, save vadinanti antiistablišmento jėga, kol kas atsisako dėtis prie kokio nors aljanso.

Pirmadienį turėjo įvykti šios partijos kandidato į ministrus pirmininkus Luigi Di Maio televizijos debatai su M. Renzi, tačiau, paskelbus nuviliančius Sicilijos rinkimų rezultatus, „Penkių žvaigždučių judėjimo“ atstovas atsisakė juose dalyvauti.