Pasaulyje

2017.11.05 12:59

Sirijos rytuose įvykdyto sprogdinimo aukų padaugėjo iki maždaug 100

ELTA 2017.11.05 12:59

Maždaug šimtas žmonių žuvo ir dar dešimtys buvo sužeisti per teroro išpuolį prie Sirijos Deir az Zoro miesto, kur yra apsistoję daug iš kautynių apimtų teritorijų pasitraukusių asmenų, sekmadienį pranešė Sirijos valstybinė televizija.

Skelbiama, kad teroristai naktį iš šeštadienio į sekmadienį detonavo automobilyje padėtą bombą šiaurės vakariniame miesto pakraštyje. Žuvusieji ir sužeistieji yra taikūs gyventojai, skelbia Sirijos žiniasklaida.

Penktadienį Sirijos vyriausybė pranešė visiškai iš džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) gniaužtų atsikovojusi Deir az Zoro miestą.

Kaip anksčiau pranešė padėtį Sirijoje stebinti Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR), išpuolio taikinys buvo žmonės, pasitraukę iš kovos veiksmų zonos šioje naftos turtingoje provincijoje ir apsistoję Eufrato upės rytiniame krante.

Ši ataka buvo įvykdyta Sirijos vyriausybės pajėgoms ir jas palaikantiems kovotojams šeštadienį pradėjus puolimą prieš Irako pasienio mieste Abu Kamalyje esančius IS džihadistus. Ankstesnę dieną Rusijos remiamos režimo pajėgos visiškai perėmė kontrolę provincijos sostinėje Deir az Zore – paskutiniame „Islamo valstybės“ kontroliuotame dideliame Sirijos mieste.

„Grupuotė „Islamo valstybė“ užminuotu automobiliu atakavo perkeltuosius asmenis Eufrato upės rytiniame krante; žuvo dešimtys žmonių, dar dešimtys buvo sužeisti“, – nurodė SOHR direktorius Rami Abdel Rahmanas.

Jis sakė negalintis įvardyti tikslaus aukų ir nukentėjusiųjų skaičiaus.

R. Abdel Rahmanas pridūrė, kad išpuolio aukomis tapo žmonės, pasitraukę iš kautynių zonos Deir az Zoro provincijoje, kur IS džihadistus taip pat atakuoja JAV remiamos Sirijos demokratinės pajėgos (SDF) – kurdų ir arabų kovotojų aljansas.

SDF puola „Islamo valstybės“ kovotojus provinciją kertančio Eufrato rytiniame krante, o Rusijos remiamos Sirijos režimo pajėgos su džihadistais kovoja į vakarus nuo upės.

Dėl šių kautynių tūkstančiai civilių gyventojų paliko savo namus. Kai kurie jų pasitraukė į dykumą.

Labdaringos organizacijos „Save the Children“ direktorė Sirijoje Sonia Khush sakė, kad Deir az Zoro provincijoje dėl pastarųjų kautynių į saugesnes teritorijas persikėlė apie 350 tūkst. žmonių, o beveik pusė jų yra vaikai.

„Padėtis mieste ir aplinkinėse kaimiškose vietovėse ypač niūri: dėl susirėmimų civiliai yra įstrigę ir pernelyg dažnai patenka į kryžminę ugnį“, – aiškino ji.

Eufrato slėnio dalis netoli sienos su Iraku anksčiau buvo 2014-aisiais džihadistų paskelbto „kalifato“ branduolys, bet dabar ši teritorija yra paskutinė IS tvirtovė. JAV vadovaujamos koalicijos duomenimis, ten tebėra likę apie 1,5 tūkst. džihadistų kovotojų.

Nors „Islamo valstybė“ prarado didžiąją dalį Deir az Zore kontroliuotų teritorijų, grupuotė tebėra užėmusi apie 37 proc. šios provincijos, o jos kovotojai yra sutelkti rytinėje dalyje.