Pasaulyje

2017.11.04 16:35

Vokietijos ir Turkijos diplomatijos vadovai tvyrant įtampai surengė neformalias derybas

BNS 2017.11.04 16:35

Vokietijos ir Turkijos diplomatijos vadovai šeštadienį pietiniame Turkijos kurorte surengė neformalias derybas, apie kurias iš anksto nebuvo skelbiama ir kurios įvyko virtinei piktų ginčų apkartinus šių dviejų NATO valstybių santykius.

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu Antalijoje neformalių derybų priėmė analogiškas pareigas Vokietijoje einantį Sigmarą Gabrielį, socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė abi pusės.

Berlynas pasipiktino, kad Turkija, po pernai metų nepavykusio perversmo paskelbusi nepaprastąją padėtį, suėmė kelis Vokietijos piliečius, o Ankara Vokietiją kaltino kišimusi į jos reikalus.

Šeštadienio susitikimas yra pirmos abiejų ministrų derybos po to, kai įtampa tarp dviejų valstybių smarkiai išaugo prieš rugsėjo 24 dienos rinkimus Vokietijoje.

„Antalijoje susitikau su savo kolega @sigmargabriel aptarti dvišalių mūsų santykių, įskaitant sudėtingus klausimus ir abipusius lūkesčius“, – „Twitter“ parašė M. Cavusoglu.

Vokietijos užsienio reikalų ministerija paskelbė panašų pranešimą.

Nuotraukose matyti, kaip abu vyrai, vilkintys švarkus, be kaklaraiščių, neformaliai šnekučiuojasi po giedru M. Cavusoglu gimtojo Antalijos regiono dangumi.

Susitikimas įvyko praėjus kiek daugiau nei savaitei po to, kai Turkija paleido Vokietijos aktyvistą Peterį Steudtnerį, kuris liepos mėnesį buvo suimtas kartu su dar keliais „Amnesty International“ nariais ir kaltintas terorizmu.

Atskiroje byloje buvo paleistas kitas neįvardytas Vokietijos pilietis, tačiau jis negali išvykti iš Turkijos, penktadienį pranešė Vokietijos užsienio reikalų ministerija.

Vis dėl to Turkijoje už grotų dar laikomi devyni Vokietijos piliečiai, tarp kurių yra vasario mėnesį suimtas garsus dienraščio „Die Welt“ korespondentas Denizas Yucelis ir vokiečių žurnalistė Mesale Tolu.

Praėjusį mėnesį S. Gabrielis už pagalbą susitariant dėl aktyvistų paleidimo padėkojo buvusiam Vokietijos kancleriui Gerhardui Schroederiui, kuris su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu vis dar palaiko gerus asmeninius ryšius.

Tačiau Ankara paneigė, kad toks susitarimas buvo.

Suprastėję Turkijos ir Vokietijos santykiai tapo viena didžiausių abiejų valstybių tarpusavio krizių. Vokietija, kur gyvena didelė turkų mažuma, ne kartą reiškė skeptišką nuomonę dėl Turkijos siekio tapti ES nare.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ragina nutraukti ES finansavimą, susijusį su Turkijos įstojimo derybomis, taip siekiant parodyti, kad ES nėra patenkinta Turkijos veiksmais po nesėkmingo 2016 metų liepos pučo.