Naujienų srautas

Pasaulyje2017.11.03 19:04

Maltoje palaidota nužudyta žurnalistė

BNS 2017.11.03 19:04

Maltoje penktadienį vėliavos buvo nuleistos iki pusės stiebo, pagerbiant praeitą mėnesį susprogdintą žurnalistę Daphne Caruaną Galizią jos laidotuvių dieną.

Tuo metu Europoje skamba nauji raginimai rasti už šį žiaurų išpuolį atsakingus asmenis.

Kampanijas prieš korupciją rengusi moteris po pamaldų buvo palaidota Mostoje, netoli vietos, kur spalio 16 dieną sprogo tinklaraštininkės automobilyje paslėpta bomba. Ši reta ataka pateko į pasaulio žiniasklaidos pirmuosius puslapius.

„Mes vis dar nežinome, kas nužudė Daphne“, – sakė arkivyskupas Charlesas Scicluna susirinkusiems žurnalistės artimiesiems ir draugams per privačią laidotuvių ceremoniją.

„Tiems, kas tame dalyvavo, aš pasakysiu: kad ir kaip išradingai besistengtumėte išvengti žmonių teisingumo, Dievo teisingumo jūs niekada neišvengsite“, – sakė jis.

53 metų D. Caruana Galizia ne vienerius metus rašė apie korupciją premjero Josepho Muscato artimoje aplinkoje, o pastaruoju metu jos žurnalistinių tyrimų taikiklyje buvo atsidūrusi ir opozicija.

Po žurnalistės nužudymo jos artimieji apkaltino J. Muscatą, kad šis atvėrė sukčiams kelią į vyriausybę ir leido įsivyrauti nebaudžiamumo atmosferai, dėl kurios Malta tapo „mafijos sala“.

D. C. Galizios šeima sakė nenorintys, kad laidotuvių ceremonijoje dalyvautų premjeras ar Maltos prezidentas, ir žurnalistų taip pat paprašė neateiti.

Po pamaldų prie katalikų bažnyčios susirinkusios minios žmonių aplodismentais pasitiko baltomis gėlėmis užklotą žurnalistės karstą, kurį išnešė trys nužudytosios sūnūs: 31 metų Matthew, 26 metų Andrew ir 21 metų Paulas.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Jokio pasigailėjimo“

Atsisveikinimo pamaldose dalyvavo Europos Parlamento pirmininkas Antonio Tajani ir ESBO atstovas žiniasklaidos laisvės klausimais Harlemas Desiras. Tuo metu Briuselyje prie Europos Komisijos būstinės plevėsuojančios vėliavos buvo nuleistos iki pusės stiebo.

„Žurnalistų teisė tirti, užduoti nepatogius klausimus ir veiksmingai atlikti savo darbą yra mūsų vertybių pagrindas ir privalo būti užtikrintas“, – penktadienį pareiškė Europos Komisija.

H. Desiras pareiškė, kad „šio bjauraus nusikaltimo vykdytojams ir organizatoriams“ negali būti „jokio pasigailėjimo“.

Aštuonios didžiausios pasaulinės naujienų organizacijos Komisiją ragina ištirti nužudymą ir sako, kad negalima leisti, jog žudikai pasiektų „aiškų tikslą nutildyti jos tyrimą dėl korupcijos Maltos aukščiausiuose lygmenyse“.

Po šiuo raginimu pasirašė BBC žinių ir naujienų direktorius Jamesas Hardingas, prancūzų dienraščio „Le Monde“ vadovas Jerome`as Fenoglio, britų laikraščio „The Guardian“ vyriausioji redaktorė Katherine Viner ir „The New York Times“ vyriausiasis redaktorius Deanas Baquetas.

Savo laiške Komisijos vicepirmininkui Fransui Timmermansui ketvirtadienį žiniasklaidos atstovai taip pat ragino pradėti tyrimą dėl žiniasklaidos Maltoje nepriklausomybės, atkreipdami dėmesį į nerimą keliančias EK išvadas, kurios leidžia manyti, kad Malta „yra vienintelė ES valstybė, kurioje politinės partijos valdo tokią didelę dalį žiniasklaidos“.

„Europos akys nukrypusios į Maltos valdžią“, – pareiškė F. Timmermansas, ragindamas juos išsiaiškinti, kas yra atsakingas už šį „žiaurų ir brutalų nužudymą“, „nepaliekant akmens ant akmens“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi