Pasaulyje

2017.11.03 12:16

Atskleistas Rusijos kišimosi į JAV politiką mastas

Vašingtone paviešinti Rusijos pirkti skelbimai feisbuke atskleidžia plataus masto kampaniją didinti įtampą prieš Amerikos prezidento rinkimus ir kiršinti rinkėjus. Atstovų rūmų ir Senato žvalgybos komitetų nariai klausinėjo didžiausių socialinių tinklų atstovų, kodėl jiems prireikė metų pripažinti kišimosi mastą.

Kongrese paskelbta tik maža dalis iš 3 tūkst. skelbimų, kurie prieš rinkimus pasiekė beveik 130 mln. amerikiečių. Visa reklama skirta skaldantiems klausimams, kur tik įmanoma sukiršinti visuomenę: ginklai, rasizmas, imigracija. Be to, Rusijos veikėjai prirašė per 80 tūkst. Amerikai skirtų įrašų vien feisbuke, 120 tūkst. vaizdų paskelbė „Instagram“. „Twitter“ aptiko per 2,5 tūkst. paskyrų.

„Reikalas ne kas laimėjo, ir kas pralošė. Tai – nacionalinio saugumo ir verslo atsakomybės reikalas. Tai reikalas, kad priešiška užsienio jėga tyčia visaip manipuliavo amerikiečiais“, – sakė JAV Senato žvalgybos komiteto pirmininkas, respublikonas Richardas Burras.

Kongresmenai dvi dienas piktai klausinėjo „Facebook“, „Twitter“ ir „Google“ atstovų, kodėl jie pro pirštus žiūrėjo į priešišką veiklą, nors 470 Rusijos veikėjų už kone visus skelbimus sumokėjo rubliais.

„Mano susierzinimas ne toks jau menkas: tiek daug šio komiteto narių kėlė šį klausimą nuo metų pradžios, o jūsų bendrovių vadovybė tiesiog mojo ranka, atmesdavo, sakė, kad neįmanoma, kad nieko panašaus nenutiko, nėra ko čia tirti“, – piktinosi JAV Senato žvalgybos komiteto vicepirmininkas, respublikonas Markas Warneris.

Dažnais skelbimais siekta padėti Donaldui Trumpui, bet Rusija sėjo platesnę sumaištį: pirko agitaciją ir prieš D. Trumpą, ir prieš kitus kandidatus, ir prieš visus politinius judėjimus. Pastangos dažnai buvo tiksliai nutaikytos į konkrečias grupeles.

„Mums, kaip bendrovei, ir man asmeniškai skaudu, kad mūsų platforma buvo taip piktnaudžiaujama. Mūsų šalies žmonėms labai rūpi vieši reikalai, ir tai, kad žmonės nori laisvai kalbėti, yra mūsų šalies stiprybė. O kad užsienio veikėjai mūsų platformą panaudojo piktnaudžiauti šiuo atvirumu, yra labai skaudi pamoka ateičiai“, – kalbėjo „Facebook“ vyriausiasis teisininkas Colinas Stretchas.

Maskvos troliai neapsiribojo melagingų žinių skleidimu: antai Teksase sukūrė feisbuko grupes ir už islamą, ir prieš. Pernai gegužę abiejų grupių sekėjus sukvietė į priešiškus mitingus tuo pat metu toje pat vietoje.