Pasaulyje

2017.11.02 13:01

Tyrėjai: išpuolio Niujorke kaltinamasis patenkintas savo veiksmais

BNS 2017.11.02 13:01

Niujorke mirtiną išpuolį įvykdžiusį kaltinamąjį įkvėpė džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) vaizdo įrašai; užpuolikas ataką Niujorke planavo du mėnesius, buvo išsinuomojęs pikapą ir treniravosi atlikti staigius posūkius.

Šios detalės buvo išdėstytos baudžiamajame ieškinyje, pagal kurį imigrantui iš Uzbekistano Saifulai Sajipovui buvo pateikti kaltinimai terorizmu.

Baudžiamajame ieškinyje nurodoma, kad įtariamasis išpuolio datą pasirinko neatsitiktinai – jis taikėsi į Heloviną švęsti besirengiančius žmones. Iš įvykio vietos mėginusį sprukti užpuoliką sustabdė policijos paleista kulka. Vėliau jis paprašė, kad jo ligoninės palatoje būtų pakabinta IS vėliava; vyras sakė „esąs patenkintas savo veiksmais“, nurodė tyrėjai.

Į teismo salę atvežtas neįgaliojo vežimėlyje S. Sajipovas laikomas suimtas be teisės būti paleistam už užstatą. Pagal jam iškeltus kaltinimus vyrui gali būti skirta mirties bausmė.

Federalinis tyrimų biuras (FTB) taip pat apklausė asmenis, galimai turinčius informacijos apie užpuoliko veiksmus prieš išpuolį. Tarp apklaustųjų buvo ir vienas vyras iš Uzbekistano.

29-erių S. Sajipovui kaltinimai pateikti kitą dieną po aštuonių žmonių gyvybes nusinešusio išpuolio netoli Pasaulio prekybos centro.

Tyrėjai keliose valstijose mėgina kuo greičiau išsiaiškinti, kokie buvo S. Sajipovo veiksmai prieš ataką ir dėl kokių priežasčių įvykdytas šis išpuolis. Anot tyrėjų, į pastarąjį klausimą padeda atsakyti S. Sajipovo paliktas ir greta pikapo rastas raštelis: „Islamiška malda. Ji išliks.“ Ši frazė dažnai siejama su „Islamo valstybės“ grupuote.

S. Sajipovo telefone taip pat rasta teroristinės organizacijos propagandinės medžiagos, ieškinyje nurodė FTB.

Antrankiais surakintomis rankomis ir ant kojų uždėtomis grandinėmis, S. Sajipovas teisme klausėsi, kaip vertėjas rusų kalba informuoja jį apie jo teises ir linksėjo galva. Prie teismo durų kaltinamajam paskirtas advokatas Davidas Pattonas sakė tikisi, kad „bus leista vykti teismo procesams“.

„Pažadu jums, kad šio teismo proceso metu mūsų elgesys su ponu Sajipovu daugiau pasakys apie mus negu apie jį“, – sakė D. Pattonas.

Išpuoliui ruošėsi jau seniai

FTB buvo paskelbusi, kad ieško dar vieno uzbeko, galimo S. Sajipovo bendražygio, Muchamadzoiro Kadirovo, bet nepraėjus nė 1,5 val. pranešė, kad jį rado. Vienas pareigūnas sakė, kad M. Kadirovas yra S. Sajipovo draugas, bet su išpuoliu tikriausiai niekaip nesusijęs.

SIPA/Scanpix nuotr.

S. Sajipovas – vedęs trijų vaikų tėvas – anksčiau dirbo krovininio sunkvežimio vairuotoju ir bendrovės „Uber“ vairuotoju. Užpuolikas ataką pradėjo planuoti prieš metus, o prieš porą mėnesių apsisprendė išpuolį vykdyti pikapu, sakoma jam pateiktame ieškinyje.

Per pastarąsias savaites S. Sajipovas internete ieškojo informacijos apie Heloviną Niujorke ir išsinuomojo pikapą, kad galėtų pasitreniruoti su juo daryti staigius posūkius. Išpuoliui rengti jis pasirinko maršrutą per žemutinį Manhatano greitkelį. Jis ir iš pradžių tikėjosi toliau tęsti išpuolį ir suvažinėti daugiau žmonių ant Bruklino tilto, rašoma pateiktuose kaltinimuose.

Vis dėl to, antradienį S. Sajipovas nuomotą pikapą nukreipė į dviračių taką prie upės ir pusantro kilometro milžinišku greičiu traiškė dviratininkus ir pėsčiuosius, kol galiausiai atsitrenkė į mokyklinį autobusą, sakė pareigūnai. Iššokęs iš automobilio užpuolikas mojavo dviem pneumatiniais ginklais ir arabiškai šaukė „Dievas yra visų didžiausias“, jo kuprinėje dar rasta ir peilių.

Per pastaruosius kelerius metus „Islamo valstybė“ savo sekėjus internete ragina automobiliais, peiliais ir kitomis lengvai pasiekiamomis priemonėmis savo šalyse žudyti žmones. Nuo 2016 metų vidurio mirtinų išpuolių panaudojant automobilius buvo įvykdyta Anglijoje, Prancūzijoje ir Vokietijoje.

S. Sajipovas teisme pasirodė praėjus keletui valandų po JAV prezidento Donaldo Trumpo pareiškimo, kad jis svarstys galimybę S. Sajipovą išsiųsti į Gvantanamo kalėjimą Kuboje. Šiai idėjai paramą išreiškė Baltieji rūmai, anot kurių, „S. Sajipovas yra priešo kombatantas“. Gvantaname laikomi kaliniai, kaltinami parama priešų kovotojams stoja prieš karinį tribunolą, o ne teisiami JAV civiliniuose teisimuose.

Tačiau trečiadienio popietę S. Sajipovas pasirodė federaliniame teisme, jam iškelti kaltinimai teikus materialinę pagalbą teroristų grupuotei. D. Trumpo administracija teoriškai vėliau įtariamąjį vis dar galės išsiųsti į JAV bazę Kuboje, tačiau tai būtų precedento neturintis veiksmas.

D. Trumpas – už mirties bausmę

Vėlai trečiadienį socialiniame tinkle „Twitter“ prezidentas išreiškė nuomonę, kad S. Sajipovui turėtų būti skirta mirties bausmė.

D. Trumpas taip pat paragino panaikinti dešimtajame dešimtmetyje įkurtą vizų loterijos programą, kuria pasinaudojęs S. Sajipovas 2010 metais atvyko gyventi į JAV.

Niujorko policijos kovos su terorizmu komisaro pavaduotojas Johnas Milleris sakė, kad S. Sajipovas anksčiau nebuvo patekęs į FTB arba Niujorko policijos akiratį dėl kriminalinių nusikaltimų, bet, atrodo, palaikė ryšius su teisėsaugą dominančiais asmenimis. J. Milleris daugiau informacijos šiuo klausimu nepateikė.

Per išpuolį Niujorke žuvo penki žmonės iš Argentinos, vienas iš Belgijos ir du amerikiečiai, sužeista 12 žmonių, sakė tarnybos.

Miesto vadovai prisiekė, kad Niujorkas nesileis būti įbauginamas ir sekmadienį suplanuotas Niujorko maratonas įvyks kaip planuota, bet apsaugos priemonės bus sustiprintos.