Pasaulyje

2017.10.31 17:26

S. Lavrovas: Rusijos kišimosi į rinkimus JAV ir Europoje įrodymų nėra

BNS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.10.31 17:26

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas antradienį pareiškė, jog nėra jokių įrodymų, kad jo šalis kišosi į JAV prezidento rinkimus.

Tai jis sakė paspartėjus Vašingtono tyrimui ir pateikus kaltinimus trims buvusiems Donaldo Trumpo prezidentinės kampanijos padėjėjams.

„Mes be menkiausio įrodymo … kaltinami kišimųsi ne tik į JAV, bet ir į Europos šalių rinkimus“, – žurnalistams Maskvoje sakė S. Lavrovas.

Jis šiuos kaltinimus pavadino fantazijomis.

„Neseniai mus apkaltino, kad Maskvoje priimami sprendimai dėl to, kokį ministrą skirti Pietų Afrikos Respublikoje. Žodžiu, fantazijai ribų nėra“, – sakė jis.

Rusija ne kartą neigė, kad kaip nors bandė paveikti JAV 2016 metų prezidento rinkimus.

Pirmadienį buvęs D. Trumpo rinkimų kampanijos vadovas Paulas Manafortas ir dar vienas buvęs padėjėjas pasirodė teisme ir padarė kaltės nepripažinimo pareiškimus dėl sąmokslo prieš JAV, pinigų plovimo ir kelių kitų kaltinimų, kurie jiems buvo pateikti atliekant tyrimą dėl Rusijos.

Trečiadienio vakarą Senato tyrime liudys interneto milžinių „Twitter“, „Facebook“ ir „Google“ atstovai. Jie sako, kad Rusijos veikla per rinkimus socialiniuose tinkluose buvo kur kas platesnė nei iš pradžių galvota.

Liudininkai detalėmis jau dalijasi patys. Bendrovė „Facebook“ skelbia, kad jos vertinimu prieš ir po 2016-ųjų rinkimų į prezidentus socialiniame tinkle pasirodė apie 80 tūkst. pranešimų, siejamų su Rusija. Pranešimus galėjo pamatyti 126 milijonai amerikiečių. Pranešimais siekta kurstyti neapykantą tarp rinkėjų. 

Anksčiau „Facebooko“ vadovas beprotiškomis vadino kalbas, kad netikrų naujienų kampanija socialiniuose tinkluose galėjo paveikti rinkimus.

„Facebooko“ atstovai pagaliau pripažįsta, kad gali atsekti Rusijos turinį. Rusijos nukreiptus pranešimus pamatė 126 milijonai amerikiečių. Pradėjome nuo to, kad nieko nebuvo, perėjome prie to, kad buvo šio bei to, dabar – prie to, kad gal dar kai ko buvo. 126 milijonai amerikiečių – tai jau beveik tiek, kiek iš viso balsavo“, – kalbėjo demokratų kandidatė per 2016 m. rinkimus Hillary Clinton.

Per Europos verslo įmonių asociacijos (AEB) susitikimą S. Lavrovas taip pat sakė, jog „kartais nenuspėjami“ dabartinės JAV administracijos veiksmai sukėlė „rimtų nuogąstavimų“.

Jis paminėjo grasinimus jėga spręsti problemas dėl Korėjos pusiasalio ir D. Trumpo atsisakymą patvirtinti susitarimą su Iranu.

Kalbėdamas apie kaltinimus Maskvai, S. Lavrovas taip pat sakė: „Prieš išgalvotą Maskvos grėsmę kuriamos įvairios antirusiškos pakraipos struktūros, tokios kaip Rytų strateginės komunikacijos grupė, veiksianti Europos užsienio politikos tarnyboje, ir tarptautinis kovos su mišriomis grėsmėmis kompetencijos centras Helsinkyje. “

„Susirūpinimą kelia šių … jėgų Europos Sąjungoje bandymai politizuoti ir žlugdyti energetikos dialogą tarp ES ir RF“, – pareiškė jis.

„Kaltina tuo, kad ES tapo pernelyg priklausoma nuo rusų energijos šaltinių, nors rusiškų dujų dalis Europos Sąjungos rinkoje absoliučiai palyginama su norvegiškų dujų dalimi“, – sakė S. Lavrovas ir pridūrė, nurodė, kad kalbama maždaug apie trečdalį suvartojamo kiekio.

Plačiau – reportaže bei pokalbyje su LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų žurnaliste Jolanta Paškevičiūte. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt