Pasaulyje

2017.10.30 20:40

Prancūzijos prezidentas pasirašė prieštaringai vertinamą kovos su teroru įstatymą

ELTA2017.10.30 20:40

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pasirašė prieštaringai vertinamą kovos su teroru įstatymą, kuris ilgam suteiks institucijoms plačius įgaliojimus. Įstatymas buvo pasirašytas E. Macrono biure Eliziejaus rūmuose. Ceremonijoje dalyvavo ir vidaus reikalų ministras Gerardas Collombas bei vyriausybės atstovas Christophe`as Castaneris.

„Šis įstatymas leis nuo lapkričio 1-osios atšaukti nepaprastąją padėtį ir kartu visiškai garantuoti mūsų piliečių saugumą“, – sakė E. Macronas. Po dvejų metų įstatymas, dėl kurio buvo daug diskutuojama, bus vertinamas iš naujo.

Įstatymas pradės galioti jau antradienį, tačiau nepaprastoji padėtis oficialiai baigsis tik trečiadienį vidurnaktį. Ji buvo paskelbta po 130 gyvybių nusinešusių teroristinių išpuolių Paryžiuje 2015 metų lapkritį ir nuo tada šešis kartus pratęsta.

Kovos su teroru įstatymui spalį pritarė abeji parlamento rūmai. Su juo dalis nepaprastosios padėties taisyklių perkeliama į teisės aktus. Tai reiškia, kad vidaus reikalų ministras ar departamentų prefektai ateityje galės iš principo be teismo sprendimo riboti terorizmu įtariamų asmenų judėjimo laisvę ir nurodyti vykdyti plačią policijos kontrolę, pavyzdžiui, geležinkelio stotyse ar oro uostuose.

Įstatymas lengviau leis imtis veiksmų prieš vadinamuosius neapykantą kurstančiu pamokslininkus: ateityje žinybos mečetes ar kitus religinius objektus galės uždaryti jau tada, jei ten bus skleidžiamos „idėjos ir teorijos“, skatinančios terorizmą. Iki šiol tam buvo reikalingi konkretūs raštai ar teiginiai. Naujo įstatymo kritikai tvirtina, kad taip ilgam bus apribotos piliečių laisvės teisės.           

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.