Pasaulyje

2017.10.29 20:42

Vašingtone – kalbos apie pirmuosius sulaikymus tyrime dėl Rusijos kišimosi į rinkimus

BNS 2017.10.29 20:42

Oficialusis Vašingtonas šį savaitgalį buvo sujudęs dėl pranešimų, jog mažiausiai vienam asmeniui rengiamasi pateikti kaltinimus byloje, kur tiriami galimi Rusijos bandymai paveikti 2016 metų prezidento rinkimus Donaldo Trumpo naudai.

CNN reportaže, kurį vėliau patvirtino kitos žiniasklaidos priemonės, nebuvo užsiminta, kam galėtų būti pareikšti kaltinimai. Minėtam tyrimui vadovauja Federalinių tyrimų biuro (FTB) direktorius Robertas Muelleris.

Prezidentas D. Trumpas tviteryje vėl pavadino tyrimą raganų medžiokle ir dar kartą neigė bet kokį sąmokslą su Rusija.

R. Muellerio komanda nekomentuoja pranešimų, kad pirmasis asmuo tyrime gali būti sulaikytas pirmadienį. Pareigūnui suteikti įgaliojimai nagrinėti ne tik Rusijos kišimąsi į rinkimus, bet ir tirti kitus nusikaltimus, kuriuos pavyktų atskleisti jo didelei prokurorų komandai.

D. Trumpą remiantis respublikonų gubernatorius Chrisas Christie sekmadienį televizijai ABC sakė, jog „svarbus dalykas šiandien žinoti Amerikos žmonėms yra, kad prezidentas nėra tiriamas. Niekas jam nepasakė, kad jis yra“.

„Negaliu atsakyti“

Paprastai tokie tyrimai pirmiausia būna nukreipti į žemesnio lygio asmenis ir aukštus pareigūnus pasiekia tik jiems aiškiai įgavus pagreitį.

Atstovų rūmų narys iš Kalifornijos, Žvalgybos komiteto narys demokratas Adamas Schiffas nieko nekomentavo, kai buvo paklaustas, ar D. Trumpo veikla yra tiriama.

„Negaliu atsakyti į šį klausimą nei taip, nei ne“, – televizijai ABC sakė politikas.

Bet jis užsiminė apie du galimus asmenis, kuriems artimiausiu metu gali būti pareikšti kaltinimai. Vienas jų yra buvęs prezidento nacionalinio saugumo patarėjas Michaelas Flynnas, o antras – buvęs kampanijos vadovas Paulas Manafortas. Abu jie buvo įsivėlę į skandalus dėl nedeklaruoto lobizmo užsienio šalių interesams.

Kol kas nėra aišku, ar C. Christie iš tikrųjų gali turėti informacijos apie tai, ar prezidento veikla yra tiriama. Jis gali remtis buvusio FTB vadovo Jameso Comey pasisakymu tyrėjams Senate gegužės mėnesį. Pareigūnas tuomet teigė, jog D. Trumpas nėra tarp tiriamųjų.

Tyrimui judant link naujos dramatiškos fazės, respublikonų pareigūnai ir dešiniųjų pažiūrų žiniasklaida sustiprino puolimą prieš demokratus, o daugiausiai jų kritikos nukreipta į D. Trumpo priešininkę pernykščiuose prezidento rinkimuose Hillary Clinton. Demokratai sako, kad jų politiniai konkurentai taip bando nukreipti dėmesį.

Ragina Muellerį atsistatydinti

Prezidentas D. Trumpas tviterio žinutėse sekmadienį vėl priekaištavo H. Clinton dėl jos elgesio su tarnybiniais elektroniniais laiškais, kai ji dirbo valstybės sekretore. Šalies vadovas taip pat kaltino demokratus finansavus neva netikro jo gyvenimo aprašymo sukūrimą.

D. Trumpas taip pat kritikavo buvusio prezidento Baracko Obamos laikais priimtą sprendimą parduoti teisę Rusijai kasti uraną.

Rusijos energetikos kompanija „Rosatom“ 2010 metais siekė įsigyti akcijų Toronte įsikūrusioje bendrovėje „UraniumOne“. Devynios JAV vyriausybės agentūros, įskaitant Valstybės departamentą, patvirtino akcijų pardavimą. Visgi H. Clinton teigė su šiuo klausimu nebuvusi susijusi asmeniškai.

Kai kurie respublikonai, taip pat ir konservatyvaus „Wall Street Journal“ redakcinė kolegija paragino tyrimui dėl Rusijos kišimosi į rinkimus vadovaujantį R. Muellerį atsistatydinti. Respublikonas Ch. Christie perspėjo, kad buvęs FTB vadovas turi būti „labai, labai atsargus“.

Savo ruožtu demokratai sako, kad D. Trumpas peržengtų ribą, jeigu nuspręstų atleisti R. Muellerį arba suteiktų išankstinę malonę savo bendražygiams.