Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Moteris raudona suknele tampa Turkijos protestuotojų simboliu (nuotraukos)

15min.lt 2015.09.08 13:45

Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas yra pareiškęs, kad Stambulo Gezi parke protestuojantys turkai yra karinių grupuočių aktyvistai, siejami su terorizmu. Tačiau internete žaibiškai populiarėjanti „Reuters“ nuotrauka rodo ką kitą.  

Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas yra pareiškęs, kad Stambulo Gezi parke protestuojantys turkai yra karinių grupuočių aktyvistai, siejami su terorizmu. Tačiau internete žaibiškai populiarėjanti „Reuters“ nuotrauka rodo ką kitą.

Turkijos policija pradėjo susidorojimą su taikiais protestuotojais praėjusios savaitės pabaigoje. Po kelias dienas trukusios taikios demonstracijos – Gezi parko okupacijos, šimtai policijos pareigūnų su ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis įsiveržė į parką.

Protestuotojai Turkijos sostinėje pradžioje piktinosi valdžios planais uždaryti parką ir jo vietoje pastatyti prekybos centrą, tačiau protestai virto platesnio masto nepasitenkinimu prieš šalies premjerą R.T.Erdoganą ir religingus konservatorius, kurie valdžioje yra dar nuo 2002 metų.

„Reuters“ fotografo Osmano Orsalo (beje, kuris pats buvo sužeistas policijos pareigūnų) daryta nuotraukų serija, kurioje jis užfiksavo, kaip pareigūnas moteriai raudona suknele į veidą pripurškia ašarinių dujų, tampa Turkijoje protestuojančių moterų simboliu.

„Ta nuotrauka apima pačią protesto esmę, – „Reuters“ sakė matematikos studentė Esra. – Ji parodo policijos smurtą prieš taikius protestuotojus, žmones, kurie tiesiog stengiasi apsaugoti tai, kas jiems brangu“.

JAV, Europos Sąjungos valstybės ir žmogaus teisių organizacijos išreiškė susirūpinimą brutaliu policijos atsaku į taikius protestus.

Nors dalis protestuojančių kaunasi su policija – pareigūnus apmėto akmenimis, savo veidus saugo kaukėmis, tačiau didžioji dauguma yra taikių protestuotojų, tarp kurių – daug jaunų moterų. Protestuojančios moterys piktinasi šalies ministro pirmininko požiūriu į moteris – jis yra aktyvus galvos apdangalų, kuriuos turėtų dėvėti visos moterys, šalininkas, taip pat šalyje įvedė įstatymą, draudžiantį abortus, viešai pareiškė, kad kiekviena moteris turėtų turėti tris vaikus.

„Aš gerbiu moteris, kurios dėvi galvos apdangalus – tai yra jų teisė. Tačiau aš taip pat noriu, kad mano teisės būtų apsaugotos, – kalbėjo Esra. – Aš nesu kairiųjų politinių pažiūrų, nesu antikapitalistė. Aš noriu būti verslininke ir gyventi laisvoje Turkijoje.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi