Pasaulyje

2017.10.29 16:02

Ispanijoje vykstant demonstracijoms, baiminamasi C. Puigdemont`o suėmimo

Kristina Nastopkaitė, LRT RADIJAS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA2017.10.29 16:02

Ispanijos vyriausybės nušalintam Katalonijos prezidentui Carlesui Puigdemont`ui pareiškus, kad regiono vyriausybė neatsistatydins ir demokratiškai priešinsis tiesioginio valdymo įvedimui, Ispanijos vadovai jo žodžių nevertina. Centrinė valdžia pabrėžia, kad dabar veiksmus vertins teisėtvarka.

Ispanijos generalinė prokuratūra rytoj ruošiasi pateikti oficialius kaltinimus C. Puigdemont`ui, Katalonijos vyriausybės patarėjams bei parlamento tarybai už sukilimo rengimą. Manoma, kad prokuroras prašys šių pareigūnų suėmimo, kuris gali įvykti jau pirmadienį.

Bijoma, kad tam priešinsis nepriklausomybės šalininkai ir tuomet gatvėse gali kilti neramumų. Sekmadienį Barselonos gatvėse didžiulę demonstraciją rengia Ispanijos vienybės šalininkai. Jie protestuoja prieš nepriklausomybės paskelbimą ir tvirtina, kad jaučiasi ir katalonais, ir ispanais. Protesto organizatoriai ragina „užplūsti Barselonos gatves ir duoti atsaką šiam išpuoliui prieš demokratiją“.

Madridas siūlo C. Puigdemont`ui dalyvauti naujuose Katalonijos parlamento rinkimuose

Ispanijos vyriausybė sveikintų C. Puigdemont`o sprendimą tęsti politinę karjerą ir dalyvauti naujuose rinkimuose, praneša BBC, remdamasis oficialiu karalystės ministrų kabineto atstovu Inigo Mendezu de Vigo.

Nauji Katalonijos parlamento rinkimai paskirti gruodžio mėnesį.

„Katalonai galės išsakyti, ką jie jaučia dėl viso to, kas įvyko pastaraisiais metais. Įskaitant visus įstatymo pažeidimus ir mėginimus iškelti save aukščiau įstatymo“, – sakė I. Mendezas de Vigo, komentuodamas paskirtus rinkimus.

Pasak naujausios apklausos, Katalonijos nepriklausomybę remiančios partijos pralaimėtų rinkimus. Laikraščio „El Mundo“ skelbiami duomenys rodo, kad atsiskyrimo nuo Ispanijos siekiančios partijos gautų kiek daugiau 42 procentus balsų, o prieš nepriklausomybę pasisakančios politinės jėgos galėtų tikėtis 1 procentu didesnio rinkėjų palaikymo.

Pats C. Puigdemont`as anksčiau paragino Katalonijos nepriklausomybės šalininkus demokratiškai protestuoti prieš tiesioginį Madrido valdymą ir pažadėjo tęsti „laisvos šalies kūrimo“ darbą.

Belgija svarstytų dėl prieglobsčio C. Puigdemont`ui

Belgija pareiškė, esant reikalui, svarstysianti suteikti politinį prieglobstį buvusiam Katalonijos prezidentui.

„Tai nebūtų nerealu, šiuo metu vertinant situaciją dėl kalėjimo bausmių ir represijų, kurių siekia Madridas. Klausimas, ar bus užtikrintas teisingas teismas. Tuomet, akivaizdu, pateksime į sudėtingą situaciją su Ispanijos vyriausybe“, – sakė Belgijos prieglobsčio ir migracijos reikalų valstybės sekretorius Theo Frackenas.

Santykiai tarp Belgijos ir Ispanijos jau buvo pašliję nuo 1990-ųjų iki 2000 m., kai Belgija atsisakė išduoti kelis Ispanijos piliečius, įtartus dalyvaujant baskų karinės grupuotės judėjime ETA.

Kol kas nėra žinoma, ar C. Puigdemont`as prašys politinio prieglobsčio.


Politinė krizė Ispanijoje kilo po referendumo dėl Katalonijos nepriklausomybės, kurį oficialusis Madridas laiko neteisėtu. Daugiau kaip 90 procentų jo dalyvių balsavo už Katalonijos nepriklausomybę.

BBC primena, kad politinė krizė atsispindės ir futbolo aikštėje: sekmadienį Madrido „Real“ žais su „Girona“, kurią karštai palaiko C. Puigdemont`as.

Išsamiau – Valdonės Rudenkienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt