Pasaulyje

2017.10.27 22:47

Katalonijos parlamentas balsavo už regiono nepriklausomybę

BNS 2017.10.27 22:47

Katalonijos parlamentas penktadienį balsavo už regiono nepriklausomybės nuo Ispanijos deklaraciją ir respublikos paskelbimą, Madridui ruošiantis įvesti tiesioginį valdymą šiame pusiau autonominiame regione ir siekiant išlaikyti jį savo sudėtyje.

Už Katalonijos deklaracijos paskelbimą balsavo 70 iš 135 regiono parlamento narių, 10 pasisakė prieš ir dar du susilaikė. Katalonijos opozicijos nariai prieš balsavimą paliko salę, protestuodami prieš deklaraciją, kurios neturėtų pripažinti nei Madridas, nei užsienio valstybės.

Netrukus Ispanijos Senatas patvirtino tiesioginio valdymo Katalonijoje įvedimą.

Madridui suteiktos priemonės centrinei valdžiai leis perimti Katalonijos kontrolę ir iš pareigų pašalinti regiono prezidentą Carlesą Puigdemont`ą kartu su jo vykdomąja valdžia. Madrido Senatas sprendimą patvirtino 214 balsų už, 47 prieš, vienas susilaikė.

Dešimtys tūkstančių nepriklausomybės šalininkų prie Katalonijos parlamento penktadienį džiaugsmingai sutiko žinią, kad atsiskyrimo siekiantys parlamentarai balsavo už nepriklausomybės nuo Ispanijos paskelbimą.

Stebėję parlamento sesiją ir balsavimą dviejuose milžiniškuose ekranuose, žmonės plojo ir šaukė kataloniškai „nepriklausomybė“, paskui visi ėmė giedoti savo krašto himną, daugelis laikė iškėlę kumščius.

Rezoliucijoje nurodoma pradėti nepriklausomybės įgyvendinimo procesą, kuriame numatyta parengti naujus svarbiausius Katalonijos įstatymus ir pradėti derybas „lygiomis teisėmis“ su Ispanijos valdžia dėl bendradarbiavimo .

Tuo tarpu Ispanijos ministras pirmininkas Mariano Rajoy po balsavimo Katalonijoje pareiškė „atkursiąs teisėtumą“ Katalonijoje.

„Aš prašau visų ispanų, likite ramūs. Įstatymo viršenybė atkurs teisėtumą Katalonijoje“, – parašė jis tviteryje tuoj po katalonų asamblėjos balsavimo, deklaravusio nepriklausomybę.

Tuo metu Madride Ispanijos Senatas patvirtino vyriausybės siūlymus įvesti tiesioginį Katalonijos valdymą iš centro. Laukta, kad dauguma senatorių suteiks premjerui M. Rajoy`ui galias taikyti precedento neturinčias priemones, taip pat ir Katalonijos prezidento Carleso Puigdemont`o bei jo ministrų kabineto atstatydinimą.

Ispanijos prokuratūra kitą savaitę Katalonijos separatistų lyderiui C. Puigdemont'ui pateiks kaltinimus sukilimo organizavimu. Teismas tuomet svarstys ar priimti kaltinimus. Pagal Ispanijos įstatymus už „sukilimo organizavimą“ gali būti baudžiama iki 30 metų laisvės atėmimu.

Ispanai nepritaria nepritaria regionų nepriklausomybė siekiams; tad vyriausybė rengia priemones valdžiai perimti Katalonijoje. Lig šiol nė viena šalis nėra pritarusi Katalonijos atsiskyrimui.

Ispanijos premjeras atstatydina Katalonijos vyriausybę ir paleidžia parlamentą

Ispanijos premjeras M. Rajoy penktadienio vakarą pareiškė atstatydinantis Katalonijos vyriausybę, paleidžiantis šio regiono parlamentą ir inicijuojantis jo valdžios rinkimus, turinčius įvykti gruodžio 21 dieną.

Šių drastiškų priemonių Ispanijos centrinė vyriausybė nusprendė imtis reaguodama po anksčiau penktadienį įvykusio Katalonijos parlamento balsavimo, per kurį buvo išreikštas palaikymas regiono nepriklausomybei.

„Mes, ispanai, išgyvename liūdną dieną, kai sveiko proto stygius triumfavo prieš įstatymą ir sugriovė demokratiją Katalonijoje“, – premjeras sakė kreipdamasi į tautą per televiziją.

Ši padėtis yra „draskanti širdį, liūdna ir kelianti sielvartą“, pridūrė M. Rajoy.

Be to, vyriausybė nutarė atleisti Katalonijos regioninės policijos (Mossos d'Esquadra) direktorių ir uždaryti katalonų vyriausybės atstovybes Madride ir pasaulyje, išskyrus vieną Briuselyje veikiantį biurą.

„Šie žingsniai yra pirmieji, kurių imamės, kad tiems, kas iki šiol vadovavo Katalonijos vyriausybei, užkirstume kelią toliau eskaluoti nepaklusnumą“, – pažymėjo M. Rajoy.

Regiono lyderių atstatydinimas tikriausiai sulauks įnirtingo pasipriešinimo Katalonijoje, kur tūkstančiai žmonių išėjo į gatves švęsti nepriklausomybės paskelbimo.

D. Tuskas: Madridas – vienintelis mūsų pašnekovas

ES prezidentas Donaldas Tuskas penktadienį pareiškė, kad Madridas „išlieka vienintelis mūsų pašnekovas“, Katalonijos įstatymų leidėjams nubalsavus už nepriklausomybę nuo Ispanijos, kuri patiria didžiausią per kelis dešimtmečius politinę krizę, keliančią grėsmę jos, svarbios narės Bendrijoje, stabilumui.

Reuters/Scanpix nuotr.

ES ir jos narės tvirtai palaikė Madridą, kai priešpriešą eskalavo spalio 1 dieną Katalonijoje surengtas referendumas dėl atsiskyrimo nuo Ispanijos.

Kai padėtis dar labiau eskalavosi, Katalonijos Asamblėjai balsavus už nepriklausomybės deklaraciją, o Madridui pasiryžus neleisti tam regionui atsiskirti, D. Tuskas ragino laikytis rimties.

„Europos Sąjungoje niekas nepasikeitė, Ispanija išlieka mūsų vienintelė pašnekovė. Tikiuosi, kad Ispanijos vyriausybė pasirinks argumentų jėgą, o ne jėgos argumentą“, – po balsavimo Katalonijoje socialiniame tinkle „Twitter“ rašė D. Tuskas.

Anksčiau vienas aukšto rango ES pareigūnas pažymėjo, kad krizės Katalonijoje sprendimas yra esminis visai Europai, nors pakartojo, kad Bendrija tvirtai palaiko ministro pirmininko Mariano Rajoy`aus vyriausybę.

„Turime gerbti konstituciją, ir tai yra nepaprastai svarbu Europai, nes tai nėra Ispanijos klausimas, tai yra Europos klausimas“, – sakė žurnalistams Europos Komisijos narys Carlosas Moedasas, atsakingas už tyrimus, mokslą ir inovacijas.

„Mes, Europos Sąjunga, turime ginti konstitucinę Ispanijos tvarką“, – pridūrė jis.

Briuselis jau kelias savaites vis tvirtino, kad aklavietė Katalonijoje yra ES narės Ispanijos vidaus reikalas, ir nepalaikė Katalonijos pastangų, jog ši problema būtų sprendžiama tarptautiniu mastu. ES palaikė Madrido požiūrį, kad referendumas Katalonijoje buvo neteisėtas.

JAV Valstybės departamentas : Katalonija yra neatsiejama Ispanijos dalis

Anot JAV, Katalonija yra „neatsiejama Ispanijos dalis“; tad Vašingtonas remia Madrido siekį imtis priemonių, kurios padės užtikrinti stiprią ir vieningą Ispaniją, penktadienį sakė JAV Valstybės departamentas, Katalonijos įstatymų leidėjams paskelbus nepriklausomybę.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Jungtinės Amerikos Valstijos džiaugiasi gerais santykiais ir ilgalaike partneryste su mūsų NATO partnere Ispanija“, – pranešime sakė Valstybės departamento atstovė spaudai Heather Nauert.

„Katalonija yra neatsiejama Ispanijos dalis ir JAV remia Ispanijos vyriausybės siekį imtis konstitucinių priemonių, kurios padės užtikrinti stiprią ir vieningą Ispaniją.“

Ji taip pat sakė, kad abi NATO sąjungininkės „artimai bendradarbiauja ir siekia ištobulinti mūsų bendro saugumo ir ekonominius prioritetus“.

Jos pareiškimas rodo aiškų Amerikos nusiteikimą prieš Katalonijos atsiskyrimą nuo Ispanijos ir nepriklausomos respublikos įkūrimą.

E. Makronas sako visiškai remiantis Ispanijos premjerą

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį pareiškė visiškai remia Ispanijos ministrą pirmininką M. Rajoy ir jo pastangas Katalonijoje užtikrinti įstatymų viršenybę, Madridui ruošiantis maištaujančiame regioje įvesti tiesioginį valdymą.

„Pripažįstu tik vieną partnerį Ispanijoje – tai premjeras M. Rajoy. Ispanijoje galioja įstatymų viršenybė ir konstitucijos numatytos taisyklės. Jis siekia užtikrinti, kad visa tai būtų gerbiama, ir aš jį visiškai remiu“, – žurnalistams sakė E. Macronas, viešintis Prancūzijos Gvianoje, jo šalies užjūrio teritorijoje. 

J. C. Junckeris: Katalonijos krizė gali sukelti „naujų įskilimų“ Europos Sąjungoje

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris penktadienį perspėjo, kad 28 nares turinčioje Europos Sąjungoje „gali atsirasti daugiau įskilimų“, Katalonijos regioninei vyriausybei paskelbus nepriklausomybę nuo Ispanijos.

„ES nereikia daugiau įtrūkimų, įskilimų“, – žurnalistams sakė J.-C. Junckeris, viešintis Prancūzijos Gvianoje.

Savo pasisakymu Europos Komisijos pirmininkas netiesiogiai parėmė Ispanijos vyriausybė Madride.

„Neturėtume įsitraukti į vidinį Ispanijos konfliktą, tačiau nenorėčiau, kad Europos Sąjunga ateityje turėtų 95 valstybes nares“, – sakė pirmininkas perspėdamas apie tai, kad ši krizė gali paskatinti kitus separatistinius judėjimus.