Pasaulyje

2012.07.04 15:03

Rusijoje baletą šoka ir tankai

LRT.lt 2012.07.04 15:03

Rusijos pagrindinių kovinių tankų demonstracijoje trūko tik klostytų sijonėlių, kai prie Maskvos vykusioje ginkluotės parodoje mašinos šoko „tankų baletą“.

Rusijos pagrindinių kovinių tankų demonstracijoje trūko tik klostytų sijonėlių, kai prie Maskvos vykusioje ginkluotės parodoje mašinos šoko „tankų baletą“.

Pasirodymą, pavadintą „Nenugalimi ir legendiniai“, rėmė Rusijos ginklus eksportuojanti bendrovė „Rosoboronexport“, neseniai į žinias patekusi dėl ginkluotės pardavimo Sirijai. Tankai parodoje „Inžinerijos technologijos 2012“, skirtoje potencialiems valstybiniams pirkėjams iš besivystančių šalių ir kariniams atašė Maskvoje, pasirodė du kartus. Vėliau parodoje galėjo apsilankyti ir visuomenė, o vienam lankytojui tankų „šokį“ pavyko nufilmuoti, rašo „New York Times“.

Dar šią savaitę „Rusijos technologijos“, motininė „Rosoboronexport“ kompanija, planuoja paskelbti profesionalų video, kuris bus naudojamas ginklų sistemoms reklamuoti, teigė kompanijos atstovė.

Pasirodymo pradžioje „T-80“ ir „T-90A“ manevruoja skambant techno muzikai. Tuomet – trumpa tango interliudija. Klasikinei daliai Rusijos ginklų kompanija nusisamdė baleto režisierių iš Didžiojo Maskvos teatro Andrejų Melanininą. Jis kūrė choreografiją mašinoms, kurių svoris svyruoja nuo 42 iki 47 tonų, priklausomai nuo konfigūracijos, judančioms pagal muziką iš Georgeso Bizet operos „Karmen“.

Atrodo, kad tankistai kantriai įkalbinėja savo mašinas švelniai, net koketiškai judėti kitų tankų link. Jie sueina į porą, tuomet išsiskiria, nuleidžia ginklus ir vienas kitą puola. Vienu metu du tankai puola vienas kitam į girgždantį, dyzelio dūmus leidžiantį glėbį.

Tankai manevruoja 27 metrų ilgio ir tiek pat metrų pločio aikštėje aerodrome Žukove, naudojamame karinėms parodoms.

A. Melaninas pabrėžė iššūkį, su kuriuo susidūrė ribotoje erdvėje turėję manevruoti tankistai. Jie negalėjo girdėti muzikos, taigi režisierius nurodymus perdavinėjo per radiją.

Tai ne pirmas baletas, kurį sukūrė Rusijos kariuomenė. Lygiai toje pačioje vietoje 2010 metais „T-80“ tankai savo vamzdžius kilnojo tarsi balerinos kojas. Šis pasirodymas, kurio choreografiją taip pat kūrė A. Melaninas, prasidėjo Igorio Stravinskio „Šventuoju pavasariu“ ir Piotro Čaikovskio „1812 uvertiūra“. P. Čaikovskio kūrinyje patrankos šūvį atliko tankas, iššovęs iš 125 milimetrų pagrindinio ginklo.

Baleto judesiai iš tiesų rodo Rusijos tankų savybes – kompiuterizuotos bokštelio hidraulikos gebėjimą stabilizuoti pagrindinę patranką. Šis gebėjimas užfiksuoja ginklą azimute pagal nuotolį nuo taikinio, net jei tankas svyruoja ar apsiverčia.

2012 metų video įraše galima matyti, kaip trys tankai atlieka piruetą, kai jų ginklai užfiksuoti vienoje vietoje.