Pasaulyje

2017.10.26 17:35

Nyderlanduose po rekordiškai ilgų derybų prisaikdinta nauja koalicinė vyriausybė

BNS 2017.10.26 17:35

Nyderlanduose po rekordiškai ilgų 225 dienas trukusių derybų ketvirtadienį buvo prisaikdinta nauja keturių partijų koalicinė vyriausybė, vadovaujama premjero Marko Rutte.

Per ceremoniją karaliui Willemui-Alexanderiui prisiekė 16 ministrų ir aštuoni viceministrai.

M. Rutte liberalioji Liaudies partija už laisvę ir demokratiją (VVD) iškovojo daugiausia mandatų per rinkimus kovo mėnesį, tačiau to neužteko surinkti pakankamos daugumos, nes šalyje iškilo kraštutinių dešiniųjų antiislamiška Laisvės partija ir smarkiai sumažėjo parama tradicinei Darbo partijai.

Nesutarimams dėl imigracijos sužlugdžius pirmąjį bandymą suformuoti koaliciją, M. Rutte galiausiai pavyko sudaryti sutartį su progresyviąja Demokratų partija (D66), dėl kurios naujoji koalicija šiek tiek pasislinks į dešinę.

Prie koalicijos taip pat jungiasi partija „Krikščionių demokratų kreipimasis“ (CDA) ir konservatyvesnė Krikščionių sąjunga.

Analitikai perspėjo, kad nauja – jau trečioji – M. Rutte koalicija, praminta „Rutte III“ gali būti itin trapi. 150 vietų žemuosiuose rūmuose ji turės vos vieno balso persvarą.

Didžiausia opozicijos partija bus Geerto Wilderso vadovaujama kraštutinių dešiniųjų „Laisvės partija“, rinkimuose iškovojusi 20 mandatų.

Pragmatiškasis M. Rutte, vadovaujantis Nyderlandų vyriausybėms jau nuo 2010-ųjų spalio, dabar turės tris pavaduotojus – po vieną iš kiekvienos partijos. Jiems taip pat atiteko vidaus ir karalystės reikalų, sveikatos bei žemės ūkio ministrų postai.

Itin svarbus užsienio reikalų ministro postas atiteko M. Rutte dešiniajai rankai partijoje VVD, Halbei Zijlstrai, garsėjančiam tiesiu būdu. Tačiau šis politikas jau sulaukė kritikos dėl menkos patirties užsienio reikaluose. Anksčiau Nyderlandų diplomatijos vadovas buvo Bertas Koendersas.

Naujuoju finansų ministru tapo CDA kylanti žvaigždė Wopke Hoekstra, perimsiantis šį postą iš Euro grupės pirmininko Jeroeno Dijsselbloemo.

Taip pat daug dėmesio sulauks D66 narė Sigrid Kaag, sugrįžtanti į Nyderlandų politiką po dviejų dešimtmečių praleistų Jungtinėse Tautose. Ji rūpinsis savo šalies užsienio prekybos ir vystymo reikalais.

Pažymėtina, kad Karalius naujojo ministrų kabineto priesaikas priėmė pirmą kartą. Willemas-Alexanderis karaliumi tapo 2013 metais, kai sosto atsisakė jo motina karalienė Beatrix.

Pirmasis naujo ministrų kabineto posėdis įvyks vėliau ketvirtadienį.