Pasaulyje

2017.10.26 13:53

Kenijoje prasidėjo priešpriešos temdomi pakartotiniai prezidento rinkimai

BNS2017.10.26 13:53

Susiskaldžiusi Kenija ketvirtadienį balsuoja itin audringų ginčų išprovokavusiuose pakartotiniuose prezidento rinkimuose, kurstančiuose nuogąstavimus namuose ir užsienyje dėl šios svarbios Rytų Afrikos valstybės stabilumo.

Kenijos piliečiai į balsavimo apylinkes plūsta jau antrąkart per pastaruosius mėnesius. Rugpjūtį prezidento Uhuru Kenyattos pergalė buvo panaikinta Aukščiausiajam Teismui paskelbus precedento neturinčią nutartį, įžiebusią didžiausią per dešimtmetį politinę krizę.

U. Kenyatta, kuriam ketvirtadienį sukanka 56 metai, beveik neabejotinai laimės, nes jo pagrindinis varžovas Raila Odinga pasitraukė iš kovos ir aiškino nuogąstaujantis, kad rinkimus temdys tos pačios problemos, privertusios anuliuoti rugpjūčio balsavimo rezultatus.

Nors vyko audringi protestai, kai kada pareikalaudavę žmonių gyvybių, o paskutinę minutę teismams buvo pateiktas ne vienas skundas dėl rinkimų teisėtumo, pareigūnai trečiadienį patvirtino, kad balsavimas įvyks, tad 19,6 mln. rinkėjų Kenijoje turi naują galimybę išsirinkti šalies lyderį.

Šalyje tvyrant didelei įtampai R. Odinga balsavimo išvakarėse paskelbė paskutinį kreipimąsi į rinkėjus ir paragino juos „likti namuose“. Tikėtina, kad šis pareiškimas sumažins susirūpinimą dėl rinkimų dieną galinčio prasiveržti smurto.

Nors kandidatų yra aštuoni, šie rinkimai laikomi daugiausiai U. Kenyattos ir R. Odingos dvikova. Jų abiejų šeimos jau ilgiau kaip pusę šimtmečio varžosi Kenijos politinėje arenoje.

Tačiau R. Odingai nusprendus boikotuoti balsavimą visų akys kryps į jo šalininkus, ypač šio kandidato vakarinėje tvirtovėje Kisumu – trečiame pagal dydį Kenijos mieste. Jo gatvėse buvo įsiplieskę susirėmimų tarp policijos ir protestuotojų, o rinkimų pareigūnai, bijantys būti užpulti, atsisakinėjo dirbti balsavietėse.

„Taip, bijau dėl savo gyvybės. Nežinau, ar rytoj ateisiu į rinkimų apylinkę“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas pareigūnas.

Kisumu – menami rinkimai?

Laikantis griežtų saugumo priemonių balsavimas 40 883 Kenijos rinkimų apylinkėse prasidėjo 6 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, tik dar neaišku, kokia dalis jų dirbs.

Kisumu mieste pareigūnai sakė, kad maždaug iš 400 rinkimų pareigūnų pasitarime prieš balsavimą dalyvavo tik penki.

Taip pat nebuvo jokių pasiruošimų ženklų miesto centre esančiame parke, kur turėjo atsidaryti didžiausia mieste balsavimo apylinkė, sakė vienas AFP korespondentas. Pasiruošimų nepastabėta ir Kisumu centriniuose bei rytiniuose rajonuose.

„Rytoj blokuosime rinkimus, blokuosime balsavietes, jeigu IEBC (rinkimų komisija) mėgins jas atidaryti – net jeigu teks susidurti su policija, kad tai padarytume“, – Kondelės lūšnyne AFP sakė demonstrantas Johnas Atuoto.

Vis dėlto kiti žadėjo likti namuose.

„Nenorime rinkimų, liksime namuose, – sakė 35 metų motorikšos vairuotojas Gordonas Oyeke. – Kam kovoti dėl to, ko nenorime, ir rizikuoti gauti nusikalstamos policijos kulkų?“

Aptemdyti chaoso

Po balsavimo rugpjūtį įsiplieskęs smurtas nusinešė apie 37 žmonių gyvybes. Dauguma aukų buvo nušautos policijos per protestus neturtinguose rajonuose, kur dominuoja opozicijos šalininkai. Dar trys žuvo per anksčiau šį mėnesį vykusius protestus, visi – Kisumu regione.

Vis dėlto šie neramumai toli gražu neprilygo po 2007 metų rinkimų etninės priešpriešos pakurstytam kraujo liejimui – tąsyk žuvo daugiau kaip 1,1tūkst. žmonių.

Sprendimas panaikinti rugpjūtį vykusio balsavimo rezultatus dėl balsų elektroninio siuntimo sutrikimų iš pradžių buvo giriamas kaip galimybė sustiprinti demokratiją šalyje, kur rinkimų rezultatai dažnai būna užginčijami.

Vis dėlto pasiruošimus pakartotiniam balsavimui temdė sumaištis ir tarpusavio kaltinimai, išpuoliai prieš rinkimų pareigūnus ir bendra bauginimų atmosfera. Aukšto rango diplomatai peikė R. Odingą ir U. Kenyatta, kad jie kursto nesantaiką, užuot siekę laisvų ir sąžiningų rinkimų 48 mln. gyventojų turinčioje šalyje.

Balsavimas ketvirtadienį baigsis 17 valandą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt