Pasaulyje

2017.10.24 21:15

Lietuva kartina E. Macrono pergalę

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.10.24 21:15

Lietuva ir dar trys Vidurio Europos šalys apkartino tai, ką Prancūzijos spauda šį rytą vadina pirmąja prezidento Emmanuelio Macrono pergale Europos Sąjungoje. Po ilgų derybų 21 šalies ministrų balsų pakako pakeisti direktyvą, kuri leidžia komandiruojamiems į kitą bendrijos narę darbuotojams mokėti mažesnį atlyginimą.

Jei pokyčiai įsigalios, komandiruotės negalės viršyti pusantrų metų. E. Makronas anksčiau perspėjo, kad nepakeitus taisyklių, keliančių pasipiktinimą Vakaruose, Europos Sąjunga gali žlugti.

Jų visoje Europos Sąjungoje vos 2 milijonai, bet komandiruoti darbuotojai buvo atvėrę vieną iš aštriausių ginčų bendrijoje. Taisyklės priimtos dar 1996-aisiais, kai Europos Sąjungą sudarė turtingos Vakarų šalys, ir priėmus daug skurdesnių naujų narių, jos ėmė kelti pasipiktinimą Vakaruose dėl socialinio dempingo. Komandiruočių laikas į kitą šalį dabar neribojamas, ir darbuotojams pakanka mokėti minimalią priimančios šalies algą. Tai keisti pasišovė E. Macronas, remiamas Vokietijos ir Beneliukso šalių.

Bet kas įkūrusioms bendriją šalims yra kova su atlyginimų mažėjimu ir nedoromis varžybomis, naujokėms atrodo kaip protekcionizmas ir konkurencijos silpninimas. Už darbą ir socialinę apsaugą atsakingi ministrai derėjosi dvylika valandų. Kompromisų nepakako bendram sutarimui, ir teko balsuoti. Lietuva, Latvija, Lenkija ir Vengrija balsavo prieš – jų darbuotojai užsienyje uždirbtų daugiau, bet būtų mažiau konkurencingi. Susilaikė dar trys šalys, turinčios didelį transporto sektorių.

Plačiau apie tai žiūrėkite Vykinto Pugačiausko ir Edvardo Špoko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.