Pasaulyje

2017.10.24 20:09

Rusija vetavo JT rezoliuciją, siūlančią pratęsti tyrimą dėl cheminio ginklo atakų Sirijoje

BNS2017.10.24 20:09

Antradienį Rusija vetavo JAV paruoštą rezoliuciją, kuria remiantis būtų pratęsta komisijos, tiriančios cheminio ginklo išpuolius Sirijoje, veikla.

Jau devintą kartą Rusija pasinaudojo savo veto teise Saugumo taryboje ir blokavo veiksmus prieš jos partnerę Siriją.

Rusija pasipriešino siūlymui pratęsti mandatą JT Cheminio ginklo uždraudimo organizacijai (OPCW) iki ketvirtadienį laukiamos atskaitos apie zarino panaudojimą Chan Šeichūne.

Jungtinės Valstijos, Prancūzija ir Didžioji Britanija kaltina Sirijos prezidento Basharo al-Assado ginkluotąsias pajėgas chemine ataka balandžio 4 dieną prieš opozicijos pajėgų kaimą, kuriame dėl šios atakos žuvo dešimtys žmonių, tarp jų ir vaikų.

Sirijos vyriausybė paneigė esanti kaip nors susijusi su ataka Chan Šeichūne ir tvirtina nebeturinti jokių cheminių ginklų nuo 2013 metų, kai buvo susidarytas susitarimas su galingosiomis šalimis dėl Damasko cheminio arsenalo perdavimo.

OPCW anksčiau šiais metais paskelbė ataskaitą, patvirtinančią, kad per ataką Chan Šeichūne buvo panaudotas zarinas, bet neįvardijo kaltininkų.

Rusijai vetavus siūlymą, JAV ambasadorė Nikki Haley apkaltino Maskvą, kad ši „vėl“ palaiko „diktatorius ir teroristus, naudojančius šiuos ginklus“.

„Rusija vėl pademonstravo, kad ji padarys viską, kad barbariškas Assado režimas niekada nepatirtų pasekmių dėl tebetęsiamo cheminių ginklų naudojimo“, – sakė ji.

„Atmesdama JIM – bendros OPCW ir JT komisijos, nepriklausomos, grynai techninės įstaigos veiklos pratęsimą, Rusija aiškiai parodo, kad jai nerūpi, jog cheminio ginklo panaudojimas pasaulyje liautųsi“, – pažymima N. Haley pareiškime.

Posėdžio pradžioje Rusijai nepavyko sutelkti pakankamai šalininkų, kad būtų patvirtintas jos siūlymas atidėti balsavimą iki kito mėnesio. JIM mandatas baigai galioti lapkričio 17 dieną.

Per balsavimą Kinija ir Kazachstanas susilaikė, Bolivija balsavo prieš pratęsimą, o 11 šalių palaikė mandato pratęsimą. Rusija pasinaudojo savo veto teise ir tokiu būdu užblokavo sprendimą.

Kad rezoliucija būtų priimta, reikia bent devynių laikančių balsų (šį kartą jų buvo 11), bet veto teisę turinčios penkios šalys, – Rusija, Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, gali blokuoti sprendimą.

Chan Šeichūne, esančiame režimo priešininkų kontroliuojamoje Idlibo provincijoje, per cheminę ataką žuvo mažiausiai 87 žmonės, tarp jų – 30 vaikų.

JIM taip pat nustatė, kad Sirijos vyriausybė atsakinga už chloro dujų panaudojimą prieš tris kaimus per 2014 ir 2015 metais įvykdytas atakas. Be to, 2015 metais garstyčių dujas naudojo grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) džihadistai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt