Pasaulyje

2017.10.24 17:38

EP sprendimas leis greičiau uždrausti naujus narkotikus

LRT.lt2017.10.24 17:38

Antradienį Europos Parlamentas (EP) patvirtino teisės aktus, kurie leis Europos Sąjungos (ES) mastu greičiau uždrausti naujai plintančias psichikos sveikatai kenkiančias medžiagas, kurių poveikis panašus į jau uždraustų narkotikų, praneša EP Informacijos biuras Lietuvoje.

Jei nauja medžiaga bus įtraukta į draudžiamų narkotikų sąrašą, ES šalys turės už jos laikymą ir platinimą taikyti baudžiamąją atsakomybę. Maksimalios bausmės turės būti nuo 5 iki 10 metų laisvės atėmimo, kaip ir kitų neteisėtų narkotikų atveju. Savo ruožtu Europolas turės sekti nusikalstamas grupuotes, susijusias su jų gamyba ir platinimu.

Naujųjų psichiką veikiančių medžiagų poveikio nustatymo ir ES kontrolės priemonių priėmimo laikotarpis bus gerokai trumpesnis, o valstybių institucijos ES sprendimą taip pat turės įgyvendinti greičiau – per pusmetį vietoj metų. Taip pat bus patobulintas keitimasis informacija per Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centrą.

EP pranešėja Teresa Jimenez-Becerril (Europos liaudies partija, Ispanija) sakė: „Naujosios psichiką veikiančios medžiagos, kurių dauguma pagaminama Kinijoje ir Indijoje, tampa vis populiaresnės. Jos siūlomos internetu ir parduotuvėse, o valdžios institucijoms sunku spręsti problemą. Mūsų tikslas – sumažinti jų prieinamumą rinkoje ir užtikrinti, kad už jų gamybą ir platinimą būtų baudžiama.“

Kitas EP pranešėjas Michalas Bonis (Europos liaudies partija, Lenkija) pažymėjo: „Šiemet ir pernai, pavartoję naujųjų psichiką veikiančių medžiagų, mirė 254 žmonės. Mūsų politinė ir moralinė pareiga – apsaugoti mūsų piliečių, visų pirma jaunosios kartos, sveikatą, užtikrinti greitą atsaką naujai plintančioms medžiagoms ir geriau koordinuoti valstybių veiksmus.“

Šie EP patvirtinti teisės aktai jau suderinti su ES Taryba. Valstybės turės per metus juos įtraukti į savo teisę.

Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuras (UNODC) apibrėžia naująsias psichiką veikiančias medžiagas kaip „medžiagas, kuriomis pačiomis arba jų preparatais piktnaudžiaujama ir kurios gali kelti grėsmę visuomenės sveikatai, tačiau kurios nėra kontroliuojamos 1961 m. Bendrosios narkotinių medžiagų konvencijos arba 1971 m. Psichotropinių medžiagų konvencijos“. Tai apima ne tik naujai išrastas medžiagas, bet ir tas, kurios neseniai tapo prieinamos rinkoje. Per pastarąjį dešimtmetį jos greitai išplito globalizacijos ir naujų komunikacijos technologijų dėka, pavyzdžiui, dažnai jomis prekiaujama specializuotose parduotuvėse ir internetu. Tarp tokių yra, pavyzdžiui, metilendioksipirovaleronas (MDPV).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt