Naujienų srautas

Pasaulyje2017.10.24 11:13

JAV Kongresas sutrikęs: D. Trumpas delsia įgyvendinti sankcijas Rusijai

15min.lt 2017.10.24 11:13

JAV prezidentas Donaldas Trumpas labai nenoriai, bet pasirašė Kongrese paruoštą naujų sankcijų Rusijai paketą. Spalio 1-ąją Baltieji rūmai jau turėjo įgyvendinti šiuos suvaržymus, tačiau tai nepadaryta iki šiol. Politikai Kongrese sunerimę, rašo „The Daily Beast“.

„Jei jie (D. Trumpo administracija, – red.) nebendradarbiaus, reikės imtis tolesnių veiksmų“, – jau įspėjo Arizonai atstovaujantis senatorius Johnas McCainas, Senate vadovaujantis įtakingam Ginkluotųjų pajėgų komitetui.

Tačiau procedūros – viena, o realios galimybės ką nors pakeisti – visai kas kita. Kongresui iš esmės neįmanoma priversti vykdomąją valdžią imtis net pasirašytų įstatymų įgyvendinimo.

Naujoms sankcijoms Rusijai pritarė abu Kongreso rūmai – jos turėtų būti taikomos jau nebe tik už Krymo aneksiją ir karo Rytų Ukrainoje įplieskimą, bet ir už kišimąsi į JAV prezidento rinkimų kampaniją.

D. Trumpo administracija šių metų liepą, kai buvo patvirtintos sankcijos, aktyviai bandė pakeisti vieną svarbiausių dokumento dalių, teigiančią, kad Kongresas turi teisę įvertinti bet kokius Baltųjų rūmų bandymus vienašališkai pakeisti suvaržymus.

Nors prezidento komanda bandė „suskystinti“ paketą, Kongrese už jį masiškai balsavo ir respublikonai, ir demokratai, tad D. Trumpui teliko pasirašyti įstatymą rugpjūčio 2-ąją.

O tame pačiame sankcijų pakete nurodyta, kad Baltųjų rūmų administracija turi iki spalio 1-osios pranešti, kaip jai sekasi įgyvendinti naujuosius suvaržymus Rusijai – pavyzdžiui, paskelbti asmenų ir organizacijų, kurioms taikomos sankcijos, sąrašą. Taikomasi daugiausia į Rusijos žvalgybos ir gynybos sektorius.

Tačiau spalio 1-oji atėjo ir praėjo, o administracija jokio pranešimo nepaskelbė. Kongreso nariai įtaria, kad Baltieji rūmai tiesiog ignoruoja įstatymų leidėjus.

„Nors iš Baltųjų rūmų sklinda kieta retorika, sunku suprasti, kodėl administracija vis dar nepritaikė sankcijų, kurias Kongresas patvirtino dar rugpjūtį“, – stebėjosi Atstovų rūmų narys demokratas Eliotas Engelis, dirbantis Užsienio reikalų komitete.

Baltieji rūmai į prašymus pasiaiškinti kol kas nereaguoja – administracija tiesiog nurodo, kurios federalinės tarnybos dirba su sankcijų įgyvendinimu. Šios tarnybos – Valstybės departamentas, Iždo departamentas ir Nacionalinės žvalgybos direktoratas.

Su JAV valstybės sekretoriumi Rexu Tillersonu, kuris jį esą patikino, kad į sankcijų klausimą žiūrima rimtai, bendravęs demokratas senatorius Benas Cardinas irgi stebisi: „Kodėl nėra jokių žinių? Mes nusivylę.“

„Trumpo administracija niekur neskuba, jei kalbame apie Rusiją“, – teigė ir respublikonas Lindsey Grahamas.

O J. McCainas pridūrė, kad Kongreso nariai, laukdami, kol Baltieji rūmai imsis veiksmų dėl sankcijų Rusijai, jau blokuoja D. Trumpo administracijos nominacijas į svarbius postus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi