Pasaulyje

2017.10.19 21:19

Penktadienį įvyks D. Trumpo ir JT generalinio sekretoriaus susitikimas

BNS2017.10.19 21:19

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį Baltuosiuose rūmuose susitiks su Jungtinių Tautų (JT) generaliniu sekretoriumi Antonio Guterresu; jiedu aptars JT reformą ir kitus „abiem šalims rūpimus klausimus“, ketvirtadienį pranešė JT atstovas.

Šią savaitę JT generalinis sekretorius pasisakė už Irano branduolinį susitarimą, kurį nutraukti pagrasino D. Trumpas. A. Guterreso teigimu, tas susitarimas yra „esminis“ ir jį „būtina išsaugoti“.

Dabar branduolinio susitarimo su Teheranu likimas yra JAV Kongreso rankose.

Tai bus pirmas oficialus JT vadovo ir JAV prezidento susitikimas po trumpo jųdviejų pokalbio balandį.

Tąkart Baltuosiuose rūmuose A. Guterresas susitiko su JAV nacionalinio saugumo patarėju Herbertu Raymondu McMasteriu ir buvo užsukęs į Ovalųjį kabinetą, tačiau daugiau informacijos apie jo susitikimą su D. Trumpu nepasirodė.

Praėjusį mėnesį JT generalinis sekretorius buvo susitikęs su JAV vadovu per JT Generalinės Asamblėjos sesiją Niujorke, per kurią D. Trumpas vadovavo susitikimui, per kurį buvo aptarta galimybė reformuoti JT.

Anot JT atstovo Stephane`o Dujarrico, A. Guterresas ir D.Trumpas aptars JT reformą bei kitus „abiem šalims rūpimus klausimus“, tačiau daugiau detalių nepateikė.

JT šaltinių teigimu, jie turėtų aptarti Viduriniųjų Rytų taikos proceso, Šiaurės Korėjos ir Irano branduolinio susitarimo klausimus.

A. Guterresas taip pat yra sunerimęs dėl JAV grasinimų nutraukti savo finansavimą šiai tarptautinei organizacijai.

JAV yra daugiausiai prie JT finansavimo prisidedanti valstybė. Šiuo metu Jungtinės Valstijos pagrindiniam JT biudžetui, kuris sudaro 5,4 mlrd. dolerių (beveik 4,6 mlrd. eurų), skiria 22 proc. lėšų, o į 7,3 mlrd. dolerių (beveik 6,2 mlrd. eurų) sudarantį JT taikos palaikymo biudžetą jos įneša 28 proc. lėšų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt