Pasaulyje

2017.10.16 18:48

Kirgizijoje po rinkimų laukiama taikaus valdžios perdavimo

BNS2017.10.16 18:48

Prezidento rinkimuose dalyvavęs ir nuožmioje kovoje buvusiam premjerui Sooronbajui Žeenbekovui pralaimėjęs Omurbekas Babanovas pirmadienį pripažino savo pralaimėjimą, atverdamas kelią precedento neturinčiam taikiam valdžios perdavimui išrinktajam prezidentui.

Sekmadienį vykusiuose rinkimuose 54 proc. balsų surinkęs S. Žeenbekovas taps penktuoju Kirgizijos prezidentu ir pakeis kadenciją baigiantį Almazbeką Atambajevą.

58 metų dabartinio šalies lyderio sąjungininkas rinkimuose rungėsi su 10 kitų kandidatų, tačiau jo pagrindiniu varžovu buvo laikomas buvęs naftos magnatas O. Babanovas.

Pirmadienį 47 metų O. Babanovas, vadovaujantis antrai pagal dydį partijai Kirgizijos parlamente, iš pažiūros sutiko su rinkimų rezultatais, nors netiesiogiai leido suprasti, kad jie buvo suklastoti.

„Niekada nebandžiau užgrobti valdžios ir nesiruošiu to daryti ateityje“, – pareiškė O. Babanovas, už kurį balsavo 33 proc. rinkėjų.

„Aš įrodysiu rinkėjų teises tik teisėtomis priemonėmis. Mūsų pergalė dar ateis... Laikas parodys, kas yra teisus ir kas klydo“, – sakė jis, prašydamas savo šalininkų „nereaguoti į provokacijas“.

Nors Kirgizija yra laikoma laisviausia iš buvusių sovietinių Centrinės Azijos respublikų, pastaruoju metu politinė padėtis joje buvo labai nerami.

Šešis milijonus gyventojų, daugiausiai musulmonų, turinti šalis 2005 ir 2010 metais išgyveno dvi revoliucijas, per kurias buvo nušalinti du prezidentai.

Po prezidento nušalinimo 2010 metais pietuose įsiplieskę susirėmimai tarp gyventojų daugumą sudarančių kirgizų ir uzbekų mažumos pareikalavo 400 gyvybių.

„Spaudimas rinkėjams“

Kalbėdamas su žurnalistais, O. Babanovas kritikavo ir netinkamą „administracinių resursų“ panaudojimą prieš rinkimus, vyriausybės pareigūnų darytą spaudimą rinkėjams paveikti. Jis pažadėjo, kad sieks teisingesnių rinkimų ateityje.

„Šiuose rinkimuose aš užėmiau vietą, kuri man buvo skirta“, – sakė O. Babanovas, sulaukęs netikėtos paramos iš Nursultano Nazarbajevo – kaimyninio Kazachstano autokratinio lyderio.

Daugelis nuogąstavo, kad jis gali užginčyti rinkimų rezultatus ir taip sukelti naujus neramumus šalyje, kurioje yra įsikūrusi Rusijos karinė bazė ir kuriai reikia netoliese esančios Kinijos paskolų ir investicijų į infrastruktūrą.

Prieš pat rinkimus dėl įtarimų perversmo organizavimu buvo suimtas vienas pagrindinių O. Babanovo šalininkų, prieš kurį valdžia ir ją palaikančios žiniasklaidos priemonės iš pažiūros ėmėsi nuožmios šmeižto kampanijos.

Tuo metu S. Žeenbekovas, kuris prezidentaujant A. Atambajevui vadovavo vienai iš šešių vyriausybių, vėlų sekmadienio vakarą sakydamas kalbą savo rinkimų kampanijos būstinėje padėkojo savo oponentams už „konkurencingus“ rinkimus.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai šiuos rinkimus taip pat pavadino „konkurencingais“ , tačiau nurodė, kad „netinkamas viešųjų resursų naudojimas, spaudimas rinkėjams ir balsų pirkimas toliau kelia susirūpinimą“.

ESBO misijos koordinatorius Azajus Gulijevas sakė, kad rinkimų pareigūnai „kai kuriais atvejais rodė palankumą tam tikriems kandidatams..., todėl tai turėjo neigiamos įtakos Centrinės rinkimų komisijos nešališkumui“.

„Labai mažai reformų“

Pirmadienį Centrinė rinkimų komisija, suskaičiavusi balsus iš 98 proc. rinkimų apylinkių, paskelbė, kad balsuoti atėjo kiek mažiau nei 56 proc. rinkėjų.

Pasak ilgametės aktyvistės ir politinės apžvalgininkės Dinaros Ošurahanovos, vietos gyventojai „naiviai klydo“ galvodami, kad rinkimų tvarkos pažeidimai lemtingąją dieną bus minimalūs.

„Valdžia panaudojo visus turimus administracinius svertus ir net nusikalstamus ryšius, kad galėtų daryti įtaką balsavimui“, – pareiškė D. Ošurahanova.

„Iš Žeenbekovo mes negalime tikėtis reformų, nes jis ne kartą savo rinkimų kampanijoje sakė, kad tęs Atambajevo kursą, – sakė apžvalgininkė. – Prie Atambajevo buvo labai mažai reformų“.

Kirgizija yra labai prorusiška valstybė.

2014 metais A. Atambajevas nutraukė JAV oro pajėgų bazės Kirgizijoje nuomos sutartį ir neseniai prakalbo apie galimybę Rusijai įsigyti antrą karinę bazę šioje šalyje.

Rusijos lyderis Vladimiras Putinas atsiuntė S. Žeenbekovui sveikinimo telegramą.

Teisę dalyvauti sekmadienį vykusiuose rinkimuose turėjo daugiau nei 3 mln. Kirgizijos piliečių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.