Pasaulyje

2017.10.16 20:43

Uraganas Ofelija saučia Airijoje

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS, DELFI.lt2017.10.16 20:43

Pietvakarinę Airijos pakrantę užgriuvo itin smarki audra pavadinta Ofelija. Pagal paskutinius pranešimus, žuvo mažiausiai 3 žmonės, dar vienas sužeistas. Daugiau kaip 120 tūkstančių namų ūkių liko be elektros.

Stiprūs vėjai rovė medžius ir sukėlė 10 metrų aukščio bangų, skelbia „The Independent“.

Skelbiama, kad dėl pavojingų oro sąlygų buvo atšaukiami lėktuvų skrydžiai, o vietos pareigūnai žmones perspėjo dėl grėsmės gyvybei. Audra Ofelija tai į rytus pasukęs atogrąžų uraganas, tik dabar kiek nusilpęs. Bet tai vis vien bus smarkiausia tokia Atlanto vandenyno audra nuslinkusi taip toli į rytus per pastaruosius 70 metų.

Anot prognozių, vėjo greitis siekia iki 35 metrų per sekundę.

Lygiai prieš 30 metų Didžioji audra Didžiojoje Britanijoje 1987 metais pražudė 18 žmonių.

Apie atšauktus skrydžius pranešama iš Mančesterio oro uosto. Airijoje situacija dar sudėtingesnė: uždarytos mokyklos, o iš Dublino oro uosto nepakilo 130 lėktuvų. Saugumo sumetimais buvo atšaukta dauguma keltų reisų tarp Airijos ir Didžiosios Britanijos.

Šiaurės Airijoje nedirba mokyklos ir koledžai. Anot pareigūnų, oro sąlygos „kelia potencialų pavojų žmonių gyvybei ir turtui“. Perspėjama, kad vietiniai turi būti pasirengę keisti planus, pasirūpinti maisto ir vandens atsargomis ir imtis kitų būtinųjų saugumo priemonių.

Skelbiama, kad audra pirmadienį slinks per Velsą, šiaurės Angliją ir Škotiją.

Pareigūnai perspėja apie vėjo nešiojamų nuolaužų ir objektų keliamą pavojų, pakrančių teritorijose baiminamasi potvynių.

Pastebėtas retas meteorologinis reiškinys

Anglijos danguje pastebėtas retas meteorologinis reiškinys – raudona saulė, skelbia BBC.

Informuojama, kad fenomenas buvo matomas Pietų Vakaruose, Midlandse, Šiaurės Vakaruose ir Šiaurės Rytuose.

BBC orų pranešėjas Simonas Kingas teigia, kad saulė raudonai nusidažė dėl to, kad uragano Ofelija liekanos iš Saharos neša tropinį orą ir dulkes.

Jis pridūrė, kad svarbų vaidmenį atlieka ir miškų gaisrų Portugalijoje ir Ispanijoje nuosėdos, nešiojamos vėjo.

Dėl dulkių šviesa lūžta ir atspindima ilgesnėse bangose, todėl atrodo raudona.

„Ofelijos gimtinė yra Azorai, ten ji buvo uraganas. Keliaudama į šiaurę, ji su savimi nešė ir tropinį Sacharos orą ir dulkes“, – kalbėjo S. Kingas.

Tai reiškia, kad kartu su Ofelija keliauja ir dulkių debesys.

„Dulkės pakyla iki aukščiausių atmosferos sluoksnių. Taip nutiko virš Didžiosios Britanijos. Dulkės pernelyg aukštai, saulės šviesa lūžta į ilgesnes bangas, tad jos mūsų akims atrodo raudono atspalvio“, – paaiškina ekspertas.

Vėliau audra Ofelija turėtų smogti Škotijai ir kitoms Britanijos šiaurinėms teritorijoms, o dar vėliau priartės ir prie vakarinės Norvegijos pakrantės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.