Pasaulyje

2017.10.16 13:25

Ispanija reikalauja katalonų iki ketvirtadienio paaiškinti poziciją dėl nepriklausomybės

Kristina Nastopkaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2017.10.16 13:25

Katalonijos vadovas savo laiške centrinei vyriausybei nepatikslino, ar paskelbė regiono nepriklausomybę, ir pakartojo raginimą vesti dialogą. Tuo metu Ispanijos centrinė vyriausybė paragino aiškiai įvardyti iki ketvirtadienio ryto, ar ji skelbia nepriklausomybę.

Nors Katalonijos prezidentas turi prieš Madridą pasiaiškinti – paskelbė jis nepriklausomybę, ar ne – manoma, kad Katalonijos lyderis aiškaus atsakymo visgi neduos, todėl apžvalgininkai labai rimtai vertina tikimybę, kad Katalonijos autonomija bus stabdoma.

Kol kas neaišku, kokių konkrečių priemonių ruošiasi imtis Madridas tiesioginio valdymo įvedimui. Ispanijos viceprezidentė Soraya Saensas de Santa Maria apie tai žiniasklaidai detalių neatskleidė.

Visą savaitę Katalonijos politikos užkulisiuose vyko daugybė susitikimų – vieni C. Puigdemont`ą ragino nedelsiant paskelbti nepriklausomybę, kiti patarė trauktis atgal. Tad įtampa neslopsta, o nežinomųjų dar daug – pirmiausiai reikia išgirsti, ką konkrečiai pasakys C. Puigdemont`as, tuomet teks laukti atsakymo iš Mariano Rajoy. Jei nepriklausomybės paskelbimo Katalonijos lyderis oficialiai neatšauks, tiesioginis valdymas gali būti įvestas dar šią savaitę.

C. Puigdemont'as spalio 1 dieną regione surengė referendumą dėl atsiskyrimo nuo Ispanijos, po kurio praėjusią savaitę paskelbė nepriklausomybės deklaraciją, tačiau jos galiojimą iškart sustabdė, kad būtų skirta laiko deryboms ir tarpininkavimui.

Savo laiške Madridui C. Puigdemont`as tiesiai neatsako į Ispanijos vyriausybės iškeltą klausimą: „Ar jūs Katalonijoje paskelbėte nepriklausomybę?“

Laiške regiono vadovas ragina skirti du mėnesius dialogui ir prašo Ispanijos valdžios nutraukti „visas represijas“ Katalonijoje.

„Politinio mandato, kurį suteikė spalio 1-osios referendumas, suspendavimas rodo mūsų tvirtą pasiryžimą ieškoti sprendinio, o ne konfrontuoti“, – rašo C. Puigdemont`as laiške Ispanijos vyriausybės vadovui M. Rajoy.

Jis priduria, kad „ateinančius du mėnesius mūsų pagrindinis tikslas bus įtraukti jus į dialogą“.

C. Puigdemont`as taip pat paprašė M. Rajoy „kiek galima greičiau“ surengti jųdviejų susitikimą.

„Neleiskime padėčiai toliau blogėti. Esu tikras, kad gera valia, pripažindami problemą ir tiesiogiai jos imdamiesi galime rasti kelią į sprendinį“, – sakoma Katalonijos lyderio laiške.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.