Pasaulyje

2017.10.13 23:34

Iranas ir Rusija komentuoja D. Trumpo kalbą

BNS2017.10.13 23:34

JAV prezidento Donaldo Trumpo išdėstyta nauja agresyvi strategija Irano atžvilgiu rodo, kad šis lyderis „labiau nei bet kada nusistatęs prieš Irano žmones“, penktadienį pareiškė Irano prezidentas Hassanas Rouhani. Rusijos užsienio reikalų ministerija penktadienį sukritikavo JAV prezidento D. Trumpo paskelbtą strategiją ir apkaltino jį naudojant „agresyvią ir grasinančią retoriką“.

„Šiandien Jungtinės Valstijos labiau nei bet kada nusistačiusios prieš branduolinę sutartį ir labiau nei bet kada nusistačiusios prieš Irano žmones“, – jis sakė kreipdamasis į tautą per televiziją.

H. Rouhani pareiškė, kad D. Trumpo kalba yra „įžeidimų ir nepagrįstų kaltinimų pynė“, taip pat atmetė JAV lyderio grasinimą nutraukti 2015 metų galingųjų šalių susitarimą su Iranu dėl jo branduolinės programos.

„Jis nėra studijavęs tarptautinės teisės. Ar prezidentas gali pats vienašališkai anuliuoti daugiašalę tarptautinę sutartį? Akivaizdu, kad jis nežino, jog ši sutartis nėra dvišalis susitarimas vien tarp Irano ir Jungtinių valstijų“, – pažymėjo Irano vadovas.

D. Trumpas savo kalboje branduolinį susitarimą su Iranu pavadino „vienu blogiausių“ JAV istorijoje ir „labiausiai vienašališku susitarimu į kokį JAV kada nors įsitraukė“.

Pasak D. Trumpo, sankcijų panaikinimas šalies lyderiams suteikė „gelbėjimosi ratą“, kai jie buvo patekę į finansinius sunkumus.

Jo nuomone, susitarimas yra tik laikinas trukdis Irano siekiui turėti branduolinį ginklą, o susitarime numatyti patikrinimai yra per silpni.

JAV prezidentas sako, kad Iranas nesilaiko branduolinės sutarties dvasios. Prezidentas paskelbė, kad nesertifikuos Irano branduolinės sutarties.

„Skelbiu, kad sutarties patvirtinti negalime ir to nedarysime“, – sakė D. Trumpas, per labai lauktą pranešimą apie Amerikos strategiją Teheranui suvaldyti.

„Negalime toliau eiti šiuo keliu, vesiančio tik prie daugiau smurto, teroro ir labai realaus pavojaus, kad Iranas sukurs branduolinį ginklą“, – teigė JAV vadovas.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime sakoma, kad Maskva „dar kartą pabrėžia, jog agresyvią ir grasinančią retoriką naudoti nepriimtina“ ir kad „tokių metodų naudojimas spręsti problemoms, susijusioms su kitų šalių fundamentaliais interesais, yra pasmerktas nesėkmei“.

URM pažymėjo, kad Rusija „su liūdesiu“ reaguoja į D. Trumpo sprendimą išvesti savo šalį iš 2015 metais sutarytos sutarties dėl Irano branduolinės programos, bet taip pat išreiškė viltį, kad šio susitarimo vis tiek bus laikomasi.

„Laikome (šį sprendimą) vidaus politinių diskusijų elementu Amerikos nacionalinių įstatymų pagrindu“, – sakoma pranešime.

Rusijos pranešime sakoma, kad branduolinė sutartis, oficialiai vadinama Bendruoju išsamių veiksmų planu (Joint Comprehensive Action Plan, JCPA), „jau prisidėjo prie tarptautinės taikos ir saugumo sustiprinimo“.

„Iranas griežtai laikosi savo įsipareigojimų, – pridūrė užsienio reikalų ministerija. – Rusija lieka įsipareigojusi JCPA, yra suinteresuota jį išsaugoti ir toliau vykdys savo įsipareigojimus pagal jį. Raginame visus kitus dalyvius elgtis analogiškai.“

Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas sakė naujienų agentūrai „Interfax“, kad „padėtis JAV įstatymų leidėjų požiūriu yra itin neraminanti, netgi sakyčiau – niūri“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.