Pasaulyje

2017.10.13 19:45

R. Tillersonas: D. Trumpas nebepalaikys branduolinės sutarties su Iranu

Sakydamas kalbą vėliau penktadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas nebepalaikys svarbios branduolinės sutarties su Iranu, bet nežlugdys jos, sakė valstybės sekretorius Rexas Tillersonas.

„Intencija yra tokia, kad mes liekame JCPOA (Bendrajame išsamių veiksmų plane, angl. Joint Comprehensive Plan of Action), bet prezidentas pasirengęs jį desertifikuoti (nebesilaikyti jo sąlygų)“, – sakė jis apie 2015 metais priimtą daugiašalį susitarimą, kurio likimą, pasak jo, spręs Kongresas.

Anot R. Tillersono, D. Trumpas neprašys Kongreso, kad šis Iranui „skubiai“ taikytų sankcijas, kurios pražudytų branduolinį susitarimą.

„Vėl atnaujinus sankcijas, iš esmės reikštų, kad jie (Iranas) pasitrauktų iš šio susitarimo“, – kalbėjo valstybės sekretorius.

Vis dėlto Baltieji rūmai ragina skelbti naujas sankcijas, kurios įsigaliotų, jeigu Iranas peržengtų „tam tikrus kritinius taškus“.

Prieš mėnesį Jungtinėse Tautose D. Trumpas Irano branduolinės programos sutartį įvardijo kaip Jungtinių Valstijų gėdą. Prezidentas skeptiškumo šiai sutarčiai neslėpė jau dvejus metus.

Ketvirtadienį mitinge prezidentas dar kartą Irano branduolinės programos sutartį priskyrė prie gėdingų. 

„Persideriu prekybos sutartis, kurios buvo siaubingos, vienašališkos ir darė gėda mūsų šaliai. Jau žinote, kad persiderame NAFTA sutartį, kaip ir daugelį kitų - tokių baisių, jog neaišku, kodėl kas nors jas iš viso pasirašė? Kalbant apie labai blogas sutartis – greitai paskelbsiu, ką darysime su Irano sutartimi“, – pranešė D. Trumpas.

Šaltinių teigimu, D. Trumpas neturėtų nutraukti sutarties, tačiau skelbdamas naują strategiją Irano atžvilgiu gali jos nebepatvirtinti. Toks žingsnis sprendimą dėl sutarties perleistų Jungtinių Valstijų Kongresui. Jungtinių Valstijų Kongreso nariai turės 60 dienų, per kurias nuspręs, ar grąžinti sankcijas Iranui, kurios pagal branduolinės programos sutartį buvo sustabdytos.

„Kad ir kokia prasta būtų sutartis, mano manymu, turime priversti ją vykdyti. Dirbkime su savo sąjungininkais, kad užtikrintume tarptautiniams inspektoriams geresnį prieinamumą prie galimų branduolinių objektų“, – užsienio reikalų komiteto pirmininkas, respublikonas Edas Royce`as.

Iranas tvirtina, jeigu D. Trumpo administracija nutrauktų sutartį, sudarant naujas, niekas ja nebepasitikėtų.

AFP/Scanpix nuotr.

„Jeigu Jungtinės Valstijos nori užimti priešišką poziciją dėl tarptautinio susitarimo, kurį patvirtino Jungtinių Tautų Saugumo Taryba, jie prieštaraus ne tik Iranui, bet ir visoms Jungtinėms Tautoms“, – Irano prezidentas Hassanas Rouhani.

2015 m. šešios galybės - Jungtinės Valstijos, Kinija, Vokietija, Didžioji Britanija, Rusija ir Prancūzija – tarpininkaujant Europos Sąjungai su Iranu sudarė branduolinės programos sutartį. Tada buvo sutarta, kad Irano branduolinė programa bus apribota, jie nuolat turės įsileisti tarptautinius inspektorius, kad branduolinė energija butų panaudojama tik energetikoje, bet ne karo pramonėje. Mainais, Vakarai Iranui atšaukė sankcijas, susijusias su branduoline programa. 

Jungtinių Tautų inspektoriai sako, kad Iranas kol kas vykdo techninius įsipareigojimus – stipriai sumažino savo branduolinę programą mainais į sankcijų atšaukimą. Kitos šalys, dalyvavusios susitarime, ragina Jungtines Valstijas nenutraukti sutarties, nes ji parodė, kad branduolinių programų susitarimus galima išspręsti diplomatiniu keliu.

„Manome, kad Irano branduolinės programos susitarimas atliko svarbų vaidmenį siekiant apsaugoti tarptautinę bendruomenę nuo režimo, kuris platintų branduolinį ginklą. Susitarimas užtikrina taiką ir stabilumą Artimuosiuose Rytuose. Tikimės, kad visos pusės ir toliau vykdys šį susitarimą“, – sako Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Čuning.

„Padarysime viską, kad Jungtinių Valstijų Kongreso nariai, taip pat ir Baltieji rūmai suprastų, kad mes pasirengę dirbti kartu su Jungtinėmis Valstijomis sprendžiant Artimųjų Rytų reikalus, taip pat ir tęsiant dialogą su Iranu bei didinant jam spaudimą, bet viską reikia daryti diplomatiniais įrankiais. Norime, kad susitarimas nebūtų nė kiek pažeistas“, – Vokietijos užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis.

D. Trumpas šiuo klausimu greičiausiai atsakomybę perleis Jungtinių Valstijų Kongresui, kad būtent įstatymų leidėjai spręstų ką daryti su sutartimi, kurią tarptautinė bendruomenė ragina palikti, tačiau D. Trumpas vadina gėdinga.