Pasaulyje

2017.10.10 16:54

Katalonijos lyderis turėtų paskelbti nepriklausomybės deklaraciją

Valdonė Rudenkienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.10.10 16:54

Katalonijos regiono lyderis Carlesas Puigdemont`as pirmadienį siūlys Katalonijos parlamentui pritarti nepriklausomybės deklaracijai. Nors daugelis teigia, kad 7,5 mln. katalonų nepriklausomybė bus labiau simbolinė, jau aišku dabar – tai bus nemenkas iššūkis Ispanijos centrinei valdžiai, kuri atmeta bet kokius katalonų bandymus atsiskirti nuo Ispanijos.

Jei Katalonijos parlamentas pritartų nepriklausomybės deklaracijai, Ispanija susidurtų su vienu didžiausių politinių iššūkių nuo 1970-ųjų. Jokių katalonų nepriklausomybės siekių nepalaikys centrinė Ispanijos valdžia, teismai ir netgi nemažai pačių katalonų. Nebus ir užsienio palaikymo.

„Jei bus paskelbta nepriklausomybės deklaracija, ji bus vienašalė ir nepripažinta. Visi tai žino, o Carlesas Puigdemont`as – geriau už kitus“, – tvirtina Prancūzijos Europos reikalų ministrė Nathalie loiseau.

Katalonus nepriklausomybės referendumas padalijo į dvi skirtingas stovyklas – vieni teigia, kad katalonų tauta pati turi nuspręsti dėl savo ateities, kiti nori likti autonomine Ispanijos dalimi. Jau dabar svarstomi keli nepriklausomybės paskelbimo scenarijai.

Vienas jų, kad Ispanijos ministras pirmininkas Mariano Rajoy suspenduos dabar galiojantį Katalonijos autonominį statusą. Tokią teisę numato Ispanijos konstitucija, jei centrinė valdžia mano, kad regiono autonominis statusas kenkia visos Ispanijos interesams. Separatistų lyderis teigia, kad tai tik dar įpils žibalo į ugnį. C. Puigdemont`as iš karto po referendumo sakė, kad yra atviras deryboms, tačiau Ispanijos premjeras teigė, kad sutiktų derėtis, jei katalonų pasiūlymai neprieštarautų konstitucijai, tai yra, jei kalba neitų apie Katalonijos atsiskyrimą.

Ispanijos vyriausybė, tik paskelbus apie planuojamą Katalonijos referendumą, kreipėsi į teismą ir pasiekė, kad jis būtų uždraustas – pripažintas prieštaraujančiu konstitucijai. Kai kurie už Katalonijos nepriklausomybę pasisakantys aktyvistai buvo areštuoti, tačiau vėliau paleisti. Balsavimo vietos saugomos policijos. Tai sukėlė Katalonijos žmonių pyktį – jie išėjo į gatves protestuoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.