Pasaulyje

2017.10.09 12:05

D. Trumpas pateikė savo pasiūlymus dėl imigracijos įstatymo

BNS2017.10.09 12:05

JAV prezidentas Donaldas Trumpas Kongresui sekmadienį pateikė savo pasiūlymus dėl imigracijos įstatymo, įskaitant prieštaringai vertinamos sienos pasienyje su Meksika statybas, deportacijos spartinimą ir teisėsaugos pareigūnų pajėgų išplėtimą.

Šių pasiūlymų sąrašas, kuriame siūloma neleisti imigrantams padėti savo artimiesiems persikelti į JAV, iškart sukėlė Kongreso demokratų lyderių pasipiktinimą; jų teigimu, prezidento pasiūlymai „gerokai viršija protingas ribas“.

Respublikono administracija savo prioritetus susiejo su demokratų siekiu užtikrinti teisinę apsaugą maždaug 690 000 imigrantų, vadinamų „svajotojais“ (Dreamers). į JAV neteisėtai atvykusių, kai dar buvo vaikai. D. Trumpas praėjusį mėnesį atšaukė ankstesnio prezidento Baracko Obamos iniciatyva įvestą programą, saugojusią šiuos asmenis nuo deportacijos.

„Čia išdėstytos reformos privalo būti įtrauktos į bet kokį įstatymą dėl asmenų, kuriems taikomas „Įsakas dėl atidėtų veiksmų atvykstančių vaikų atžvilgiu“ (DACA), statuso“, – parašė D. Trumpas laiške Kongresui, paminėdamas oficialų to teisės akto pavadinimą.

Baltųjų rūmų pasiūlymų sąraše minima ir „pasienio apsauga“. D. Trumpas pasiūlė pasienyje su Meksika pastatyti didžiulę sieną, už kurios statybas turėtų sumokėti pietinė JAV kaimynė, tačiau Meksikas su tokia sąlyga kategoriškai nesutinka.

Reuters/Scanpix nuotr.

D. Trumpas taip pat nori smarkiai padidinti teisėsaugos pareigūnų skaičių: pasamdyti 10 tūkst. imigracijos ir muitinės departamento pareigūnų, 10 tūkst. advokatų, 370 imigracijos bylas svarstysiančių teisėjų ir 300 federalinių prokurorų.

Be kita ko, prezidentas tikisi nebeleisti imigrantams padėti savo artimiesiems persikelti į JAV. Prezidentas siūlo apriboti žaliųjų kortų išdavimą imigrantų sutuoktiniams ir vaikams bei užkaišioti „spragas“, neleidžiančias deportuoti į šalį neteisėtai atvykstančių vaikų.

D. Trumpo pasiūlymų sąraše kalbama ir apie finansines sankcijas prieglobstį suteikiantiems miestams, kurie pasipriešino prezidento administracijos pastangoms susidoroti su nelegaliais imigrantais.

Demokratų kritika

„Administracija siūlo neleisti prieglobstį suteikiantiems miestams gauti tam tikrų išmokų arba Teisingumo ir Krašto apsaugos departamentų administruojamų ar skiriamų kooperacinių susitarimų“, – sakoma prezidento pasiūlymų sąraše.

Be kita ko, D. Trumpas siūlo griežtai kovoti su asmenimis, neišvykstančiais pasibaigus jų vizoms, apriboti prieglobsčio suteikimo taisykles bei išplėsti kriterijų neįleisti tam tikrų asmenų į šalį sąrašą.

JAV prezidento pasiūlymus iškart sukritikavo Senato demokratų lyderis Chuckas Schumeras ir Atstovų Rūmų demokratų mažumos lyderė Nancy Pelosi.

„Šiuo pasiūlymu visiškai nemėginama pasiekti kompromiso“, – sakoma bendrame įstatymų leidėjų pareiškime.

„Šiame sąraše minima siena, dėl kurios derėtis buvo aiškiai atsisakyta. Jei prezidentas rimtai kalbėjo apie „svajotojų“ apsaugą, jo darbuotojai neįdėjo gera valia pagrįstų pastangų taip padaryti“, – pridūrė jie.

D. Trumpas anksčiau aiškino, kad siena pasienyje su Meksika bus pastatyta ir kad jis nori „didžiulės pasienio apsaugos“ mainais į susitarimą dėl DACA apsaugos.

Prezidentas pirmaisiais savo kadencijos metais griežtino imigracijos taisykles ir paskelbė kelis įsakus, kuriais uždraudė dalies musulmoniškų šalių piliečiams atvykti į jo šalį. Šie jo įsakai buvo itin prieštaringai vertinami ir daugybę kartų buvo apskųsti teismuose.

Naujausią kelionių draudimo įsaką D. Trumpas paskelbė rugsėjį. Juo į Jungtines Valstijas uždrausta atvykti Čado, Irano, Libijos, Šiaurės Korėjos, Somalio, Sirijos ir Jemeno piliečiams.

Be kita ko, JAV vadovo administracija uždraudė į Jungtines Valstijas atvykti kai kuriems Venesuelos vyriausybės pareigūnams ir jų šeimų nariams dėl prastos saugumo situacijos jų šalyje ir nepatenkinamo bendradarbiavimo su amerikiečių pareigūnais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.