Pasaulyje

2017.10.07 16:46

JAV atšaukta nuostata, užtikrinusi nemokamą kontracepciją milijonams moterų

BNS 2017.10.07 16:46

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija penktadienį atšaukė sveikatos apsaugos sistemos reformos, vadinamosios „Obamacare“, nuostatą, kuri įpareigojo darbdavius mokėti už savo darbuotojų kontraceptines priemones.

Ši nuostata nebegalios visoms komercinėms įstaigoms. Anksčiau šiais metais tokia išimtis buvo pradėta taikyti JAV religinėms institucijoms.

Toks JAV administracijos sprendimas supykdė teisių gynimo grupes, gydytojus, demokratus ir gausybę paprastų piliečių, kurie savo nepasitenkinimą reiškė socialiniame tinkle „Twitter“. Tuo tarpu organizacija „American Civil Liberties Union“ (ACLU) pagrasino dėl tokio sprendimo kreiptis į teismą.

Kol kas neaišku, kiek moterų paveiks naujasis įstatymas. D. Trumpo administracijos skaičiavimais, paremtais darbdavių ieškiniais dėl „Obamacare“ reikalavimo visiškai padengti darbuotojų išlaidas kontraceptinėms priemonėms, tokių moterų tebus apie 120 000.

2016-aisiais atliktame vyriausybės tyrime sakoma, kad „Obamacare“ garantavo nemokamą kontracepciją 55,6 mln. moterų, turinčių privatų sveikatos draudimą.

ACLU pareiškė, kad „paduos į teismą D. Trumpo administraciją, kad užblokuotų naująsias taisykles, leidžiančias darbdaviams atmesti draudimines kompensacijas už kontraceptikus“.

„Panieka moterų sveikatai“

Nepelno sveikatos apsaugos organizacija ACLU, kuri teikia aborto paslaugas, socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė, kad sprendimas panaikinti nemokamas kontraceptines priemones „rodo D. Trumpo administracijos panieką moterų sveikatai ir gyvybei“.

Liberalių pažiūrų demokratų senatorius Bernie Sandersas, pernai kandidatavęs į prezidentus, pavadino naująją taisyklę seksistine.

„Tai naujausias respublikonų visiškos paniekos moterų galimybei kontroliuoti savo gyvenimus pademonstravimas“, – pareiškė jis.

Amerikos akušerių ir ginekologų kongresas pareiškė, kad šis sprendimas kelia grėsmę moterų sveikatai.

„Kontracepcija yra medicininė būtinybė moterims maždaug 30 jų gyvenimo metų. Ji pagerina moterų, vaikų, šeimų ir apskritai bendruomenių sveikatą“, – sakoma Amerikos akušerių ir ginekologų kongreso prezidento Haywoodo Browno pareiškime.

Baltieji rūmai savo ruožtu tvirtina, kad toks sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į religijos laisvę.

„Prezidentas mano, kad laisvė praktikuoti savo religiją yra pagrindinė teisė šioje šalyje, ir šiandien kalbėta vien apie tai“, – žurnalistams sakė Baltųjų rūmų atstovė Sarah Huckabee Sanders.

„Nesuprantu, kodėl tai turėtų būti problema. Aukščiausiasis Teismas tikrai daugybę kartų pritarė tokiam sprendimui, o prezidentas tiki konstitucija“, – pridūrė ji.

Atšaukti „Obamacare“ – jo pirmtako Baracko Obamos sveikatos apsaugos reformą – buvo vienas iš svarbiausių D. Trumpo rinkimų kampanijos pažadų. Jis pavadino šią reforma „visiška tragedija“, tačiau jo Respublikonų partijai niekaip nepavyksta jos panaikinti ir pakeisti nauju įstatymu.