Pasaulyje

2017.10.06 10:50

Įtakinga JAV šaulių organizacija netikėtai pritarė griežtinti šaunamųjų ginklų kontrolę

BNS2017.10.06 10:50

JAV Nacionalinė šaulių asociacija (National Rifle Association, NRA) ketvirtadienį pareiškė, kad greitojo šaudymo įtaisams, panašiems į panaudotus per naujausias masines šaudynes Las Vegase, turėtų būti taikomos „papildomos reguliavimo priemonės“.

Šis pareiškimas buvo gana netikėtas, nes jis neatitinka šios organizacijos įprastos pozicijos griežtai priešintis bet kokioms pastangoms sugriežtinti šaunamųjų ginklų kontrolę.

NRA paragino JAV institucijas „nedelsiant apsvarstyti, ar tokie įtaisai atitinka federalinius įstatymus“, sakoma asociacijos vadovų Wayne`o LaPierre`o ir Chriso Coxo pranešime.

„NRA įsitikinusi, kad įtaisams, leidžiantiems pusiau automatinius šautuvus naudoti kaip visiškai automatinius šautuvus, turėtų būti taikomos papildomos reguliavimo priemonės“, – pridūrė jie.

Šis pranešimas gali būti laikomas įtakingos organizacijos, pasisakančios už piliečių teisę turėti šaunamųjų ginklų, svarbiu politikos pokyčiu.

Baltieji rūmai taip pat paskelbė esantys „atviri“ debatams Kongrese dėl vadinamųjų spyruoklinių buožių (angl. bump stock) kontrolės sugriežtinimo arba uždraudimo. Tokie įtaisai, montuojami ant pusiau automatinių šautuvų, leidžia šaudyti automatiniu režimu ir padidinti šaudymo spartą iki kelių šimtų šūvių per minutę.

„Abiejų partijų nariai ir daugelis organizacijų planuoja atkreipti dėmesį į spyruoklines buožes, – sakė žurnalistams Baltųjų rūmų atstovė spaudai Sarah Huckabee Sanders. – Mes tai sveikiname ir norėtume būti šio pokalbio dalis.“

Tokie pareiškimai gali suteikti pagrindą respublikonų įstatymų leidėjams, kurių daugelio rinkimų kampanijos buvo finansiškai remiamos didžiulę įtaką turinčių šaunamųjų ginklų savininkų ir pramonės lobistų, palaikyti teisės aktą, uždraudžiantį prekiauti minėtais įtaisais ir jų turėti.

„Tai atveria galimybių“, – sakė respublikonų senatorius Johnas Cornynas.

Šis įstatymų leidėjas, antrasis pagal rangą Senato respublikonas, taip pat sakė paprašęs Senato teisėtvarkos komiteto pirmininko Chucko Grassley surengti posėdį spyruoklinių buožių problemai apsvastyti. Pasak jo, Ch. Grassley „atrodė linkęs sutikti“ su šiuo pasiūlymu.

Keli respublikonai, tarp jų Atstovų Rūmų pirmininkas Paulas Ryanas, yra sakę palaikantys idėją svarstyti šį klausimą, o kai kurie teigė galintys palaikyti siūlymus apriboti arba uždrausti naudoti tokius įtaisus.

Respublikonas senatorius Lindsey Grahamas savo ruožtu tvirtino, kad spyruoklinių buožių naudojimas „prieštarauja įstatymo prieš automatinius ginklus dvasiai“.

Nepaisant reto pritarimo pasiūlymui suvaržyti šaunamųjų ginklų priežiūrą, NRA pranešime sakoma, kad ji tebėra griežtai užsibrėžusi ginti JAV konstitucijos 2-ąją pataisą, suteikiančią piliečiams teisę turėti šaunamųjų ginklų ir juos nešiotis.

„Draudimas turėti ginklų įstatymų besilaikantiems amerikiečiams dėl vieno pamišėlio nusikalstamo poelgio niekaip neužkirs kelio būsimoms atakoms“, – pabrėžė W. LaPierre`as ir Ch. Coxas.