Naujienų srautas

Pasaulyje2013.05.31 14:40

Kirgizijoje dėl protestų aukso kasykloje paskelbta nepaprastoji padėtis

ELTA 2013.05.31 14:40

Kirgizijos prezidentas Almazbekas Atambajevas penktadienį po protestų ir susirėmimų didžiausioje šalies aukso kasykloje šiauriniame rajone paskelbė nepaprastąją padėtį, skelbia „RIA Novosti“.

Kirgizijos prezidentas Almazbekas Atambajevas penktadienį po protestų ir susirėmimų didžiausioje šalies aukso kasykloje šiauriniame rajone paskelbė nepaprastąją padėtį, skelbia „RIA Novosti“.

Mažiausiai vienas protestuotojas žuvo ir dar 30 demonstrantų bei policijos pareigūnų buvo sužeista per susirėmimus netoli Kanados kompanijos „Centerra Gold“ valdomos Kumtoro aukso kasyklos Kirgizijos šiaurėje. Policininkai panaudojo šaunamuosius ginklus ir ašarines dujas, kad išvaikytų akmenis mėtančius protestuotojus.

A. Atambajevas teigė, kad protestas „kelia grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui ir stipriai pakenkė šalies ekonomikai“, bei pridūrė, kad žala valstybės biudžetui gali siekti iki 125 mln. JAV dolerių. Be kita ko, prezidento teigimu, darbo sustabdymas kasykloje dėl besitęsiančio protesto gali „sukelti rimtą ekologinę katastrofą“ teritorijoje.

Apie tūkstantį žmonių ne vieną dieną praleido įsikūrę stovykloje prie Kumtoro aukso kasyklos. Demonstrantai reikalauja didesnės kasyklos pelno dalies.

Šios savaitės pradžioje provincijoje į šiaurę nuo sienos su Kinija keli šimtai protestuotojų užblokavo į Kumtoro kasyklą einantį kelią ir nutraukė elektros tiekimą, tačiau penktadienį kasykla vėl aprūpinama elektra.

Vietos žiniasklaida skelbė, kad sulaikytos kelios dešimtys protestuotojų.

„Visi neramumų organizatoriai bus griežtai nubausti pagal įstatymą“, – įspėjo A. Atambajevas.

Kirgizijos vicepremjeras Šamilas Atahanovas šiuo metu veda diskusijas su protestuotojais.

Kumtoras yra didžiausia aukso kasykla Vidurio Azijoje. Kasyklos nauda vienos vargingiausių šalių regione ekonomikai yra didžiulė. Jos pajamos 2011 metais sudarė 12 proc. Kirgizijos BVP. Pagal 2009 metų susitarimą Kirgizijos vyriausybei priklauso kompanijos „Centerra Gold“ trečdalis.  

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi