Pasaulyje

2017.10.05 07:27

Saudo Arabijos karalius pirmąkart atvyko į Rusiją

BNS 2017.10.05 07:27

Saudo Arabijos karalius Salmanas trečiadienio vakarą atvyko į Maskvą, pradėdamas istorinį pirmąjį šios šalies monarcho vizitą Rusijoje. Karaliaus lėktuvas nusileido vyriausybiniame 2-ajame Vnukovo oro uoste, pranešė ten buvęs naujienų agentūros „Interfax“ žurnalistas.

Monarchą pasitiko Rusijos prezidento Vladimiro Putino specialusis pasiuntinys Artimiesiems Rytams ir Afrikai Michailas Bogdanovas, taip pat einantis užsienio reikalų ministro pavaduotojo pareigas, premjero pavaduotas Dmitrijus Rogozinas ir Rusijos tiesioginių investicijų fondo generalinis direktorius Kirilas Dmitrijevas.

Prie lėktuvo trapo buvo išrikiuota garbės sargyba, o po sutikimo ceremonijos karalius Salmanas buvo nuvežtas į viešbutį.

Per keturių dienų vizitą karalius susitiks su V. Putinu, planuojama, kad per jų derybas daug dėmesio bus skirta pasaulinei naftos rinkai ir Sirijos krizei.

V .Putino padėjėjas Jurijus Ušakovas antradienį žurnalistams sakė, kad karaliaus Salmano ir Rusijos prezidento derybas planuojama surengti ketvirtadienį. Taip pat numatoma, kad monarchas dalyvaus Maskvoje vyksiančiuose Rusijos energetikos savaitės renginiuose.

Penktadienį karalius turėtų susitikti su Rusijos premjeru Dmitrijumi Medvedevu. Numatoma, kad jie aptars abiejų šalių bendrus investicijų projektus.

Abiejų šalių santykiai anksčiau neretai būdavo įtempti. Be kita ko, nesutarimus kurstė pozicija dėl karo Sirijoje: Rusija uoliai palaiko prezidento Basharo al Assado režimą, o Saudo Arabija rėmė jo priešininkus.

Rugsėjį per konfliktą Sirijoje žuvo mažiausiai 3 tūkst. žmonių, tarp jų 955 civiliai – tai didžiausias per vieną mėnesį žuvusių žmonių skaičius šiais metais, sekmadienį pranešė padėtį šalyje stebinti nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Vis dėlto pastaraisiais metais Rusijos ir Saudo Arabijos ryšiai pradėjo gerėti. Maskvos ir Rijado santykių atšilimas padėjo užtikrinti lapkritį sudarytą susitarimą, pagal kurį Naftą eksportuojančių šalių organizacija (OPEC) ir 10 kitų naftą eksportuojančių šalių, tarp jų Rusija, susitarė sumažinti gavybą.

Susitarimas padėjo sumažinti naftos pasiūlos perteklių rinkoje ir paskatinti „juodojo aukso“ kainų augimą. Šiuo metu naftos kaina siekia apie 56 JAV dolerių už barelį.

Saudo Arabija ir Rusija yra smarkiai priklausomos nuo naftos eksporto, todėl 2014 metais prasidėjęs naftos kainų kritimas skaudžiai smogė jų ekonomikoms.

Šis vizitas vyksta likus mėnesiui iki OPEC susitikimo su kitomis valstybėmis, prisijungusiomis prie šio kartelio sprendimo apriboti naftos gavybą. Susitikimo metu ketinama aptarti galimybę pratęsti šį susitarimą, padėjusį atsitiesti naftos kainoms.

Saudo Arabija yra didžiausia OPEC ir viena didžiausių pasaulyje naftos gamintojų.

OPEC narės ir partnerės sutarė nuo 2017 metų pradžios pusės metų laikotarpiui bendrą gavybą sumažinti 1,8 mln. barelių per dieną. Vėliau buvo sutarta susitarimą dėl gavybos sumažinimo pratęsti iki 2018 metų kovo mėnesio.