Pasaulyje

2017.10.04 16:35

Turkijai ir Iranui gerinant santykius, R. T. Erdoganas atvyko į Teheraną

BNS2017.10.04 16:35

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas trečiadienį atvyko vizito į Iraną.

Šis vizitas liudija gerėjančius santykius tarp kaimyninių šalių, palaikančių skirtingas Sirijos konflikto puses, tačiau vieningai pasmerkusių praėjusią savaitę Irake vykusį kurdų referendumą dėl nepriklausomybės.

Abiejų šalių vyriausybės baiminasi, kad Irako kurdų regiono atsiskyrimas pakurstytų separatistines nuotaikas didžiulėse jų kurdų bendruomenėse, todėl siekia bendradarbiauti su federaline vyriausybe Bagdade, kad tam būtų užkirstas kelias.

R. T. Erdoganas vizito metu susitiks su Irano prezidentu Hassanu Rouhani ir aukščiausiuoju šalies lyderiu ajatola Ali Khamenei, tariančiu paskutinį žodį visais svarbiausiais valstybės klausimais.

Prieš R. T. Erdogano vizitą sekmadienį į Teheraną atvyko Turkijos kariuomenės Generalinio štabo viršininkas Hulusi Akaras.

Abi šalys pastarosiomis dienomis surengė karines pratybas netoli savo sienų su Irako autonominiu kurdų regionu, kad padidintų spaudimą kurdų lyderiams.

Pratybose dalyvavo ir Irako federalinės vyriausybės pajėgos. Bagdadas reikalauja, kad būtų panaikinti rugsėjo 25 dieną vykusio referendumo, kuriame 92,7 proc. kurdų pasisakė už nepriklausomybę, rezultatai.

„Bendradarbiaujant Iranui, Turkijai ir Irakui gali būti užtikrintas regiono stabilumas bei saugumas ir užkirstas kelias bet kokiems mėginimams atsiskirti“, – sakė Irano gynybos ministras generolas Amiras Hatami antradienį per derybas su H. Akaru.

Bagdadas penktadienį uždraudė visus tarptautinius skrydžius į kurdų regiono oro uostus.

Iranas savo ruožtu nurodė nutraukti visą prekybą degalų produktais su Kurdistanu ir pareiškė, kad leis dislokuoti Irako federalines pajėgas savo pasienyje su kurdų regionu.

Turkija pagrasino uždaryti savo sausumos sieną ir nutraukti naftos eksportą iš Kurdistano į Turkijos Džeichano uostą.

R. T. Erdoganas šeštadienį pareiškė, kad Irako kurdai „sumokės“ už „nepriimtiną“ referendumą.

Turkija nuo 1984 metų kovoja su sukilėliais iš uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK), turinčios bazes Irako šiaurėje.

Irane veikia dvi kurdų sukilėlių grupuotės – Irano Kurdistano demokratinė partija (KDPI) ir partija „Laisvas gyvenimas Kurdistane“ (PJAK).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.