Pasaulyje

2017.10.03 12:24

Teritorija aplink Teksase degusią chemijos gamyklą užteršta toksiškomis medžiagomis

BNS2017.10.03 12:24

Testai parodė, kad dirvožemio, vandens ir pelenų pavyzdžiuose, paimtuose keli kilometrai nuo chemijos gamyklos, kuri per uraganą Harvį buvo užlieta, užsidegė ir iš dalies sprogo, esama toksiškų medžiagų, paskelbė beveik 20 Hjustono rajono gyventojų.

Testų rezultatai pateikiami gyventojų advokatų laiške, pirmadienį nusiųstame gamyklos savininkės, Prancūzijoje įsikūrusios „Arkema Inc.“, vadovui ir kelioms priežiūros agentūroms. Laiške informuojama, kad advokatai ketina kelti bylą.

Laiške „Arkema“ kaltinama pažeidusi daug aplinkosaugos įstatymų, nes, kaip teigiama, netinkamai laikė ir saugojo organinius peroksidus.

Su „Arkema“ atstovais pirmadienį vakare nepavyko susisiekti. Kompanija atsisakė nurodyti, kokie chemikalai pateko į aplinką per gaisrą, ir ne kartą atsisakė atskleisti, kokio dydžio prieš incidentą buvo jos atsargos. Praėjusį mėnesį, po kelias dienas trukusio visuomenės spaudimo, ji savo interneto svetainėje tik pateikė chemikalų pavadinimus.

Pastarąją savaitę „Arkema“ teisinės problemos išsiplėtė: Hariso apygardos, kurioje yra Hjustonas, civilinių bylų prokuroras ir rajono baudžiamųjų bylų prokuroras paskelbė atitinkamai apie keliamą bylą ir tyrimą.

Teksaso aplinkos kokybės komisija ir JAV cheminio saugumo departamentas praėjusį mėnesį paskelbė, kad atlieka tyrimą.

Be to, maždaug du tuzinai būstų savininkų ir gelbėtojų prisidėjo prie valstijos ieškinio, kuriuo reikalaujama priteisti daugiau kaip 1 mln. dolerių (0,85 mln. eurų) žalą. Ieškovai taip pat kaltina „Arkema“ sutrikdžius jų sveikatą ir deramai neperspėjus jų dėl užteršto oro pavojaus.

„Arkema“ vadovai tvirtino, kad turėjo planą potvyniui, atsivežė atsarginių generatorių ir į aukštesnes vietas perkėlė konteinerius su chemikalais. JAV aplinkosaugos agentūrai (EPA) pastaraisiais metais pateiktuose kompanijos planuose nelaimių atvejams kaip potencialūs pavojai numatyti uraganai, potvyniai ir elektros tiekimo nutrūkimas.

Tačiau nepaisydami Nacionalinio uraganų stebėjimo centro rugpjūčio 27 dienos perspėjimo, kad Hjustono apylinkėse gali iškristi 1,25 m kritulių, kompanijos pareigūnai sakė negalėję prognozuoti tokio beprecedenčio kiekio.

„Harvey“ atnešus liūtis, „Arkema“ gamykloje Krosbyje dingo elektra, sugedo generatoriai, todėl galiausiai nustojo veikusios aušinimo sistemos. Dėl to gamykloje buvę organiniai peroksidai, kurie yra naudojami virtinei produktų, nuo plastiko iki dažų, destabilizavosi.

Rugpjūčio 29 dieną „Arkema“ paliko Krosbio gamyklą, esančią maždaug 40 km į šiaurės rytus nuo Hjustono. Tikintis gaisro ir sprogimų, buvo nustatyta 2,4 km spindulio privalomos evakuacijos zona. Šimtai gyventojų maždaug savaitę negalėjo grįžti į namus.

Rugpjūčio 31 dieną užsidegus ir sprogus vienam konteineriui su pavojingomis medžiagomis, vienas „Arkema“ vadovų iš pradžių tvirtino, kad pasklidę dūmai yra „netoksiškas dirgiklis“. Vietos ligoninėse dėl šių dūmų poveikio buvo gydoma 15 gelbėtojų.

Rugsėjo 4 dieną užsidegus antram konteineriui ir paskui su priežiūra deginant kitus konteinerius, vienas kompanijos vadovų sakė, kad „Arkema“ oro kokybės patikrinimas evakuacijos zonoje nepateikė „jokių įrodymų dėl jokių problemų“.

Tačiau pirmadienį nusiųstame advokatų laiške sakoma, jog gyventojai po kiekvieno sprogimo gamykloje ant žemės rasdavo „keistų pelenų ir paslaptingų juodų liekanų“.

Pavyzdžių, kai kuriuose mėginiuose, paimtuose už kelių kilometrų nuo evakuacijos zonos ribos, tyrimai atskleidė esant daug įvairių toksiškų medžiagų, sakoma laiške, kurį pasirašė advokatas Markas F.Underwoodas.

Tarp identifikuotų toksinų yra nestabilių organinių junginių, galinčių sukelti vėžį, kenksmingų policiklinių aromatinių angliavandenilių, susidarančių nevisiškai sudegus organinėms medžiagoms. Laiške sakoma, kad testų metu taip pat buvo aptikta kažkiek dioksinų ir furanų, pasak EPA, galinčių sutrikdyti organizmo hormonų pusiausvyrą.

„Atsižvelgiant į pasklidusių medžiagų toksiškumą, 1,5 mylios (2,4 km)... toli gražu nepakako adekvačiai apsaugoti ir gelbėtojus, ir tuos, kas gyvena už šio perimetro, bet nebuvo evakuoti“, – sakoma laiške.

Gyventojų advokato laiške taip pat nurodoma, kad kai kuriems jų neigiamas poveikis sveikatai išliko ir vėliau, bet konkrečių detalių nepateikiama. Sąlytis su kenksmingomis medžiagomis įvyko per orą ir paviršinį vandenį, kurie, gyventojams nežinant, buvo užteršti.

„Sąlytis su šiuo toksišku mišiniu aplinkoje... sukėlė kūno sužalojimų, taip pat tapo būtina atlyginti žalą visai bendruomenei, pakeisti „Arkema“ veiklą ir pradėti medicininę stebėsenos programą, siekiant apsaugoti visuomenę nuo pavojaus“, – sakoma laiške.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.