Naujienų srautas

Pasaulyje2017.10.03 10:25

Las Vegaso šaulys buvo sukaupęs ginklų ir sprogmenų arsenalą

BNS 2017.10.03 10:25

JAV policija Las Vegaso šaulio namuose ir viešbučio kambaryje pirmadienį aptiko didžiulį ginklų ir sprogmenų arsenalą.

Sekmadienio vakarą šio vyro surengta ataka yra kruviniausia per visą šalies istoriją; per ją žuvo mažiausiai 59 žmonės ir dar per 500 buvo sužeisti.

Džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS) per savo propagandos kanalą prisiėmė atsakomybę už šį išpuolį, tačiau JAV teisėsauga atsargiai vertina tokius pranešimus. Policija skelbia, kad ataką Las Vegaso bulvare įvykdė 64 metų Stephenas Craigas Paddockas.

Pasak pareigūnų, į pensiją išėjęs buhalteris, anksčiau nepakliuvęs į teisėsaugos akiratį, sekmadienį po 22 val. vietos (pirmadienį 8 val. Lietuvos) laiku išdaužė langą savo viešbučio kambaryje 32-e aukšte ir ėmė šaudyti iš automatų į tūkstančius žmonių, susirinkusių į kantri muzikos festivalį po atviru dangumi.

Tyrėjai S. C. Paddocko kambaryje viešbutyje „Mandalay Bay“ aptiko mažiausiai 16 šaunamųjų ginklų, tarp jų pusiau automatinių šautuvų. Be to, viename iš įtariamojo namų policija rado dar 18 ginklų ir medžiagų, skirtų sprogmenų gamybai.

Prasidėjus šaudynėms nuo scenos pabėgo kantri muzikos žvaigždė Jasonas Aldeanas, o festivalio lankytojai paniškai bandė pasislėpti nuo skriejančių kulkų.

„Matėme apačioje kūnų. Nežinojome, ar (tie žmonės) pargriuvo, ar buvo pašauti“, – sakė koncerte su draugais dalyvavęs Ralphas Rodriguezas.

„Žmonės griebė savo artimuosius ir tiesiog nepažįstamuosius, bandė padėti jiems išsigelbėti“, – pridūrė jis.

Policija pranešė, kad į festivalio dalyvius šaudęs vyras nusižudė anksčiau, nei greitojo reagavimo būrio pareigūnai pateko į jo viešbučio kambarį.

Šerifas Josephas Lombardo sakė, kad pareigūnams įsiveržus į S. C. Paddocko kambarį, vienas apsaugos darbuotojas buvo pašautas į koją. Įtariamasis tame kambaryje buvo apsistojęs nuo rugsėjo 28 dienos.

Jis sakė, kad per kratą S. C. Paddocko namuose Meskito mieste, esančiame apie 130 km į šiaurės rytus nuo Las Vegaso, pareigūnai surado „dar 18 ginklų, šiek tiek sprogmenų ir kelis tūkstančius šovinių.“

J. Lombardo informavo, kad pareigūnai įtariamojo namuose aptiko sprogstamosios medžiagos tanerito, o jo automobilyje – amonio nitrato trąšų, naudojamų sprogmenų gamybai.

Pasak šerifo, atakos aukų skaičius išaugo iki 59, o sužeistųjų – iki 527.

„Vienišas vilkas“

J. Lombardo nurodė, kad pareigūnai nerado jokių užrašų ar kitų įrodymų, kurie paaiškintų S. C. Paddocko veiksmus.

„Šis asmuo yra vienišas vilkas, ir nežinau, kaip tam būtų buvę įmanoma užkirsti kelią, – sakė jis. – Šiuo metu negaliu įlįsti į psichopato protą.“

J. Lombardo nurodė, kad S. C. Paddockas veikiausiai išdaužė viešbučio kambario langą plaktuku ir ėmė šaudyti į apačioje vykusį renginį, kuriame dalyvavo apie 22 tūkst. žmonių.

Už kruviną ataką Las Vegase atsakomybę prisiėmė IS, pirmadienį pranešusi, kad šaudė jos „karys, atsivertęs į islamą prieš kelis mėnesius“.

„Las Vegaso atakos vykdytojas yra „Islamo valstybės“ karys, ir jis įvykdė operaciją reaguodamas“ į raginimus pulti šalis, prisidedančias prie karinių veiksmų prieš džihadistus, sakoma IS propagandos agentūros „Amaq“ pranešimuose internete. Tačiau agentūra nepateikė jokių šio teiginio įrodymų.

Federalinis tyrimų biuras (FTB) savo ruožtu nurodė, kad nebuvo rasta jokių įtariamojo sąsajų su džihadistais, o vietos šerifas sakė, kad S. C. Paddockas buvo „psichopatas“, veikęs vienas.

„Šiuo metu nenustatėme, kad jis būtų kaip nors susijęs su tarptautine teroristine grupuote“, – sakė specialusis FTB agentas Aaronas Rousas.

Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) atstovas Jonathanas Liu sakė, kad „žvalgybos bendruomenė žino, kad atsakomybę (už ataką) prisiėmė užsienio teroristinė organizacija“.

„Raginame vengti daryti išvadas, kol nėra aiškūs faktai“, – pabrėžė jis.

Įtariamojo brolis Ericas Paddockas sakė, kad šaulys mėgdavo lošti, o jųdviejų tėvas banko plėšikas kažkada buvo vienas ieškomiausių FTB nusikaltėlių.

Vis dėlto E. Paddockas sakė, kad jo brolis gyveno normalų gyvenimą ir rūpinosi jųdviejų motina.

„Jam patikdavo žaisti pokerį internete. Jis plaukdavo į kruizus. Atsiųsdavo mamai sausainių“, – teigė E. Paddockas.

„Bandome suvokti, kas įvyko, – sakė jis. – Esame sutrikę.“

S. C. Paddockas „nebuvo religingas ar politiškas“, be to, jis „visiškai nebuvo ginklų entuziastas“, sakė jo brolis.

Šio vyro partnerė, 62 metų Marilou Danley, nusikaltimo metu buvo išvykusi iš JAV. Pasak S. Lombardo, ji šiuo metu yra Tokijuje, ir bus apklausta, kai sugrįš į Jungtines Valstijas.

„Beveik kaip karo scena“

Pasak įvykio liudininkų, S. C. Paddockas iš pradžių paleido daugybę kulkų, tada iš naujo užtaisė ginklą ir tęsė šaudynes.

Iš Los Andželo į koncertą atvykęs ugniagesys Robertas Hayesas sakė iš pradžių pamanęs, kad tuos šūvius primenančius garsus leido sugedusi technika.

Tačiau supratęs, kas iš tiesų vyksta, jis buvo vienas iš pirmųjų, sureagavęs į šį įvykį.

„Viduje viskas atrodė beveik kaip karo scena“, – pasakojo R. Hayesas. Gelbėtojai nešė sužeistuosius, paguldytus ant stalų ir metalinių užtvarų.

Kruviniausias išpuolis

Las Vegaso ataka buvo kruviniausios masinės šaudynės per šiuolaikinę JAV istoriją; jos pareikalavo daugiau aukų nei pernai birželį Floridos Orlando mieste surengtas išpuolis, kai ginkluotas užpuolikas viename naktiniame gėjų klube nužudė 49 žmones

Be to, kruvinų išpuolių neseniai buvo įvykdyta ir per kitus koncertus visame pasaulyje.

Šiemet gegužę Didžiosios Britanijos Mančesterio mieste per popmuzikos žvaigždės Arianos Grande koncertą mirtininkui sprogdintojui detonavus sprogmenį žuvo 22 žmonės.

2015-ųjų lapkritį Paryžiaus koncertų salėje „Bataclan“ per JAV grupės „Eagles of Death Metal“ pasirodymą užpuolikai nužudė 90 žmonių.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas šaudynes Las Vegase pavadino „tikra piktadarybe“. Jis žada atvykti į Las Vegasą trečiadienį.

Tuo tarpu Baltieji rūmai nesutinka su raginimais vėl svarstyti ginklų kontrolės griežtinimą.

„(Užpuoliko) motyvas dar nenustatytas, ir būtų skubota aptarinėti (ginklų kontrolės) politiką nežinant visų faktų ar to, kas įvyko vakar vakare“, – pareiškė Baltųjų rūmų atstovė Sarah Sanders.

Popiežius Pranciškus pirmadienį sakė, kad jį „labai nuliūdino“ Las Vegase įvykusi „beprasmė tragedija“. Britanijos karalienė Elizabeth II pareiškė, kad jos „mintys ir maldos“ yra su Las Vegasu, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas išreiškė užuojautą JAV lyderiui D. Trumpui dėl masinių šaudynių Las Vegase, „pribloškiančių savo žiaurumu“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi